Одбрана докторске дисертације Катарине Лукић: „Принципи псеудо-Риманових Осерманових тензора и многострукости", биће одржана 28.04.2025. године у 14 часова у учионици 718.
детаљније
Декански колегијум Факултета је донео одлуку, ослањајући се на препоруку Студентског парламента, да се настава и све испитне активности обуставе и у периоду до 18. априла 2025. године. Настава и испитне активности ће привремено бити обустављене на свим локацијама на којима се иначе и изводе (Студентски трг 16, Светог Николе 39 и Ватрослава Јагића 5).
детаљније
Одбрана докторске дисертације Лазара Мркеле: „Метахеуристичке методе вишекритеријумске оптимизације и примене на дискретне локацијске проблеме”, биће одржана 22.4.2025. године у 12 часова у учионици 718.
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 17. априла 2025. у сали 301ф, Математичког института САНУ, Кнеза Михаила 36, са почетком у 17.15.
Предавач: Воја Радовановић, Физички факултет Универзитета у Београду
Наслов предавања: BV QUANTIZATION OF BRAIDED FIELS THEORIES
Апстракт: In this talk, we will analyze braided noncommutative field theories: spinor and scalar quantum electrodynamics, and phi^3 theory. The classical dynamics of these theories is formulated in the framework of L-infinity algebra, while quantization of these theories is performed using the algebraic BV formalism. We derive algebraic version of correlation functions, Schwinger-Dyson equations and Ward identities based on the homological perturbation lemma.
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 16. априла 2025, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 12 часова.
Предавач: Марко Војиновић, Институт за физику у Београду
Наслов предавања: РЕНОРМАЛИЗАЦИЈА У КВАНТНОЈ ТЕОРИЈИ ПОЉА (4.део)
Апстракт:
У овој серији предавања пружићемо један елементаран увод у математичку поставку пертурбативне квантне теорије поља (КТП), базирану наконфигурационим интегралима и Фејнмановим дијаграмима. Акценат ће бити на формулацији општег формализма КТП, као и на неопходности идеја регуларизације и ренормализације како би се дефинисала конзистентна теорија. Идеја је да кроз општи формализам и један илустративан пример приближимо како неке основне идеје, тако и централне математичке детаље КТП. Предавања не подразумевају никакво нарочито знање физике, али подразумевају фамилијарност са анализом и елементима функционалне анализе.
Напомена: Семинар је могуће пратити на даљину путем линка (након што се улогујете):
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/QPYfBbqdhTF5spTAt
Регистрација за учешће на семинару је доступна на следећем линку:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CyzPn2zriMsWWNzii
Неулоговани корисници могу пратити предавање путем линка:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/yujMwF3JyYqzw6Jth/2m0heDiyDRqBDFTDIItulzyPrdbs5PT8mt_WmgRpRgr
детаљније
Наредни састанак Семинара Катедре за вероватноћу и статистику биће одржан у уторак 15. априла 2025. у сали 718 Математичког факултета са почетком у 11 часова.
Предавач: Данијел Алексић, Математички факултет и Факултет организационих наука, Универзитет у Београду
Наслов предавања: НОВИ ТЕСТ ПОТПУНО СЛУЧАЈНОГ НЕДОСТАЈАЊА И ЊЕГОВА ВАЖНОСТ У КОНТЕКСТУ ТЕСТОВА САГЛАСНОСТИ СА МОДЕЛОМ
Абстракт: Недостајући подаци представљају свакодневицу сваког ко се бави обрадом података. Ниједан традиционални статистички метод не може се применити на некомплетан узорак, те, сходно томе, литература обилује прилагођавањем постојећих статистичких метода у присуству недостајања. Ипак, кључна претпоставка скоро свих таквих адаптација јесте она о механизму недостајања, које се по Рубину и Литлу (1987) може класификовати на потпуно случајно (MCAR), случајно (MAR) и неслучајно (MNAR) недостајање. MCAR претпоставка је једна од најпожељнијих у контексту некомплетних узорака, јер омогућава примену најједноставнијих метода анализе података, који тада дају квалитетне резултате.
У овом предавању представићемо нови тест MCAR претпоставке који почива на идеји узорачке коваријације, а чију асимптотску расподелу изводимо ослањајући се на теорију недегенерисаних У-статистика. Нови тест показао се квалитетнијим у смислу грешке прве врсте и моћи у односу на убедљиво најкоришћенији Литлов (1988) MCAR тест.
Важност тестирања ове претпоставке илуструјемо предлажући неколико адаптација тестова из класе сагласности са моделом, и то тестирања независности, сагласности с расподелом и једнаке расподељености.
Напомена: Предавање је могуће пратити и онлајн, путем линка
https://zoom.us/j/98069734918?pwd=uMBdioVGGy5lbcN6ooc9EbYYYqjXOJ.1
Meeting ID: 980 6973 4918
Passcode: 268538
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан онлајн у среду, 16. април 2025. године, са почетком у 19 часова.
Предавач: Вељко Продановић, Лука Винокић
Истраживачко-развојни Институт за вештачку интелигенцију Србије
Наслов предавања: GREEN AI: ИСТРАЖИВАЊЕ И ПРИМЕНА МАШИНСКОГ УЧЕЊА ЗА ОДРЖИВИ РАЗВОЈ
Апстракт:
Институт за вештачку интелигенцију Србије (https://ivi.ac.rs/) активно развија истраживачке и примењене пројекте у оквиру своје групе Green AI (група за зелене технологије у вештачкој интелигенцији), која се бави коришћењем вештачке интелигенције у сврху одрживог развоја, ефикасног коришћења ресурса и заштите животне средине. У првом делу презентације биће представљене кључне активности и досадашњи пројекти ове истраживачке групе, као и њен значај за развој одрживих технолошких решења у Србији и шире.
Други део излагања биће посвећен пројекту DrinaAI, чији је циљ развој напредних алгоритама машинског учења за прогнозу протока воде у хидроенергетском систему реке Дрине. У циљу унапређења управљања овим системом, развијен је аутоматизовани систем за прогнозу дневних дотока применом вештачке интелигенције. Систем обухвата прикупљање и обраду метеоролошких и хидролошких података, као и примену модела машинског учења за прогнозу дотока и протока на више профила у сливу Дрине и Лима. Оваква предикција омогућава боље планирање производње, управљање акумулацијама и смањење ризика од поплава. Кроз овај пројекат, Green AI настоји да повеже вештачку интелигенцију са критичним аспектима енергетске одрживости, доприносећи развоју паметнијих и еколошки прихватљивијих система управљања природним ресурсима.
Напомена:
Регистрациона форма за учешће и линк за активно праћење предавања за регистроване кориснике (након логовања):
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CW5nJWDSEZDj7p32p
Нерегистровани корисници могу да прате предавања на овом линку (без могућности активног учешћа):
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/hR9vL94nD6QE8qQZj/xET9GcPMyR08nqH8lnS3SE7N5Vf00H7Lp9EBhsv6Lti
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 15. априла 2025. године, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14.15.
Предавач: Милица Симић и Милош Јоловић, Универзитет у Београду - Факултет организационих наука
Наслов предавања: ИНТЕГРАЦИЈА GENAI АЛАТА У ОБРАЗОВАЊУ СОФТВЕРСКИХ ИНЖЕЊЕРА
Апстракт: Са све већом применом генеративне вештачке интелигенције (GenAI) међу студентима, њена интеграција у високо образовање представлја вредну прилику за унапређење наставних процеса и процеса учења. Циљ истраживања је испитати могућности укључивања GenAI алата у наставне програме, посебно у области софтверског инжењерства. Предложен је методолошки приступ који обухвата три кључна аспекта: учење, вођену употребу GenAI алата и менторисани рад на пројектима. Истраживање је спроведено са студентима завршне године основних академских студија који су користили алате попут ChatGPT, GitHub Copilot, Gemini и Tabnine за развој full-stack апликације у оквиру предмета Интернет технологије. Анализа резултата заснована на интегрисаном TTF-TAM моделу је показала да су студенти спремни и заинтересовани за коришћење GenAI алата у формалном образовању, као и да њихова интеграција може значајно помоћи у савладавању концепата софтверског инжењерства.
Напомена: Предавања на Семинару се снимају и преносе уживо.
Све информације могу се наћи на страници
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/qGapAHyEBad2FDwXR
детаљније
DAAD Информативни центар Београд организује дводневни догађај намењен истраживачима и докторантима и постдокторантима под називом „Research in Germany: German Research Landscape“, који ће се одржати 5. и 6. јуна 2025. године у Београду.
Циљ радионице је да представи преглед немачког финансирања као и стипендије за истраживања и постдоц и да младим истраживачима пружи алате и технике за писање пројектних апликација.
Рок за пријаву за учешће на догађају је 22. април 2025.
Предавања и радионице ће се одржати у Европској кући Београд, као и у Центру за промоцију науке.
Поступак и рок за пријаву за овај догађај је објављен на сајту: https://www.daad.rs/sr/2025/03/19/german-research-landscape-in-june-stay-tuned/
Контакт е-маил адреса: info@daad.rs
Агенда
Позив за учешће
детаљније
Министарство науке, технолошког развоја и иновација и компанија Microsoft организују онлајн радионицу.
Радионица ће бити посвећена најновијим достигнућима и приликама у оквиру Microsoft 365 A3/A5 лиценци, M365 Copilot алата, Azure платформе и Azure Open AI решења.
Датум: 15. април
Време: 10:00 часова
Трајање радионице: 90 минута
Линк: https://tinyurl.com/ytxdthr2
Агенда:
- Увод (5 минута), Gergana Ruseva, SR ACCOUNT EXECUTIVE
- Microsoft 365 A3/A5 лиценце и M365 Copilot (45 минута), Јернеј Пангершич
- Azure за истраживање и Azure Open AI (45 минута), Ајдин Асланташ
детаљније