Позивамо вас на међународну конференцију "Nonlinearity, nonlocality and ultrametricity" која ће бити одржана 26-30. маја 2025. године у Београду, у организацији Математичког факултета Универзитета у Београду (главни организатор), Математичког института САНУ, ПМФ-а Универзитета у Нишу и Српске академије нелинеарних наука (коорганизатори).
Конференција је организована у част 80. рођендана проф. др Бранка Драговића, научног саветника Института за физику у Београду и иностраног члана Академије наука и умјетности Републике Српске. Конференција ће окупити научнике из различитих области теоријске и математичке физике, са фокусом на теме као што су нелинеарни системи, нелокалне теорије, p-адична анализа, ултраметричне структуре и њихове примене у физици, биологији и другим природним наукама.
Свечано отварање је у понедељак 26. маја са почетком у 10 часова у свечаној сали САНУ (Кнеза Михаила 35, 1. спрат). Предавања ће се одржавати у просторијама САНУ и Математичког института САНУ.
Програм је доступан на званичној страници конференције:
http://dragovich80.matf.bg.ac.rs/index.php
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у петак, 23. маја 2025. године, са почетком од 18.15 у Сали 301ф, МИ САНУ, Кнеза Михаила 36.
Предавач: Владимир Драговић (Универзитет Тексаса у Даласу, МИСАНУ)
Наслов предавања: Парабола о параболи
Апстракт: Представићемо нове резултате о тетивним полигонима описаним око парбола, који су добијени заједно са Mohammadom Hassaнom Muradom. Биће приказана два, логички независна, приступа овом проблему. Помоћу добијених изопериодичних конфокалних фамилија парабола за n=3 и n=4, конструисана су алгебарска решења Пенлеве VI једначина. Доказано је да изопериодичне фамилије конфокалних парабола не постоје за n>4. Дата је упоредна анализа ових резултата са ранијим резултатима, добијеним заједно са Миленом Радновић, о тетивним полигонима описаним око централних коника.
V. Dragović, M. H. Murad, Parable of the Parabola, arXiv:2502.08656, minor revisions, Expositiones Mathematicae
V. Dragović, M. H. Murad, Poncelet pairs of a circle and parabolas from a confocal family and Painlevé VI equations, arXiv:2501.10795, Izv. Math, 90, No. 1, 2026
V. Dragović, M. Radnović, Isoperiodic families of Poncelet polygons inscribed in a circle and circumscribed about conics from a confocal pencil, Geometriae Dedicata, 218, 81, 2024
Напомена: Предавање је могуће пратити на даљину путем линка https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/Li3YAD2j7FzmnARdP
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 22. маја 2025. године, са почетком од 17.15 у Сали 301ф, МИ САНУ, Кнеза Михаила 36.
Предавач: Мирослав Максимовић, ПМФ Ниш
Наслов предавања: Специјална полу-симетрична метричка конексија
Апстракт: Специјалну Полу-симетричну метричку конексију дефинишемо као полу-симетричну метричку конексију чији је генератор паралелан у односу на Леви-Чивита конексију. Полазне резултате специјалне полу-симетричне метричке конексије дајемо у псеудо-Римановој многострукости. Видећемо шта имплицира изотропни генератор ове конексије, а шта неизотропни. Посматрамо Ричијеве солитоне и доказујемо када је то Ајнштајнова, а када квази-Ајнштајнова многострукост. Даље се бавимо применом ове конексије на Лоренцове многострукости и показујемо у којим случајевима имамо идеалан флуид. На крају одређујемо вредност једначине стања.
Напомена: Предавање је могуће пратити на даљину путем линка https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/Li3YAD2j7FzmnARdP
детаљније
Народна банка Србије традиционално организује летњу праксу која ће се обавити од 1. јула до 29. августа 2025. године. Народна банка Србије ће примити до 38 студената четврте и пете године академских студија.
Уколико желите да стекнете практична стручна знања и искуство, а мотивисани сте да се кроз двомесечну праксу и осмочасовно радно време непосредно упознате с пословањем Народне банке Србије, потребно је да Дирекцији за људске ресурсе и организациона питања путем имејла letnja.praksa@nbs.rs или поштом, односно лично на адресу Београд, Краља Петра 12, с назнаком „За летњу праксу“, доставите следеће:
- биографију и мотивационо писмо;
- оригинално уверење, односно потврду високошколске установе с подацима о години студија и просечној оцени, односно успеху оствареном у току студија (за студенте из иностранства преведену на српски језик) – не старију од месец дана;
- уверење о држављанству Републике Србије.
Рок за пријављивање је 30. мај 2025. године, након чега ће бити организована селекција пријављених кандидата који испуњавају основне услове.
О времену и месту тестирања студенти који испуњавају основне услове биће обавештени путем имејла.
Позив за обављање летње праксе 2025
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у петак, 23. маја 2025. године, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14.15.
Предавач: Јована Николић, Универзитет у Београду - Математички факултет
Наслов предавања: ПОТКАТЕГОРИЈЕ 3-КОБОРДИЗАМА СА ТОРУСИМА КАО ОБЈЕКТИМА
Апстракт: Ово предавање је наставак предавања Данице Косановић "Инваријанте 3-кобордизама". Детаљно ћемо објаснити како се дефинишу поткатегорије које посматрамо и које затворене 3-многострукости издвајамо на тај начин. Избором одговарајућих нискодимензионалних репрезентација групе SL(2,Z) успевамо да разликујемо неке 3-многострукости.
Напомена: Предавање је могуће пратити на даљину путем линка
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/WbsehnSL4ZeTPJo6r
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 21. маја 2025. године, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.
Предавач: Михаило Чубровић, Институт за физику, Београд
Наслов предавања: РАСЕЈАЊЕ СТРУНА, ЦРНЕ РУПЕ И СТАТИСТИКА СЛУЧАЈНИХ МАТРИЦА
Апстракт: Високоекситована бозонска струна се по својим особинама приближава црној рупи, и на критичној енергији показује фазни прелаз у фазу црне рупе. У нашем раду проучили смо овај прелаз разматрањем матрица расејања високоекситованих струна, њихове статистике и хаотичности. Покаали смо да је фазни простор мешан и да садржи регуларну компоненту чак и у тачки прелаза у црну рупу, иако се на основу радова Саскинда, Малдацене и Шенкера очекује да црне рупе показују најјачи могући хаос за један многочестични квантни систем (тзв. MSS граница). Порекло овог парадокса лежи у непертурбативној природи прелаза, а што се види кроз постојање додатних корелација у матрици расејања, због чега се ради о уопштеном Вишартовом а не Вигнеровом ансамблу. Прелаз је ипак могуће детектовати и из матрице расејања, али се морају посматрати величине које су компликованије од уобичајених функција расподеле нивоа. Такође, пошто у неким случајевима одсецање дела фазног простора даје неунитарну матрицу расејања, проучили смо како се овакав случај може описати уопштеним Женебровим ансамблом.
Напомена:
Предавања се могу пратити на даљину преко странице:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YfY2cZTcN3YwGqFjc
Регистрација ѕа учешће на семинару је доступна на следећој страници:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/o9cuDZYqrq7jvFxw8
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан онлајн у среду, 21. маја 2025. године, са почетком у 19 часова.
Предавач: Igor Gitman, Nvidia Corporation
Наслов предавања: THE WINNING APPROACH TO 2ND KAGGLE AI MATH OLYMPIAD
Апстракт:
In this talk we will explain our winning approach at the 2nd Kaggle AI Math Olympiad that was held between October 2024 and April 2025. The key accomplishments that contributed to this win were our OpenMathReasoning dataset, the largest open-source long-reasoning dataset for mathematical reasoning, and our OpenMath-Nemotron series of models, which establish new state-of-the-art in open-weight math reasoning LLMs.
Speaker: Igor Gitman received a Bachelor’s Degree in Applied Mathematics and Computer Science from the Lomonosov Moscow State University in 2016 and a Master’s Degree in Machine Learning from Carnegie Mellon University in 2017. He is a Senior Applied Scientist at NVIDIA and manages the Math Reasoning team there. Most recently, he led the Nvidia team that won the first place at the 2nd Kaggle AI Math Olympiad organized by Terence Tao and other well known mathematicians.
Напомена:
Регистрациона форма за учешће и линк за активно праћење предавања за регистроване кориснике (након логовања):
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CW5nJWDSEZDj7p32p
Нерегистровани корисници могу да прате предавања на овом линку (без могућности активног учешћа):
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/hR9vL94nD6QE8qQZj/xET9GcPMyR08nqH8lnS3SE7N5Vf00H7Lp9EBhsv6Lti
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 20. маја 2025. године, у Огранку МИ САНУ у Новом Саду са почетком у 14.15.
Предавач: Тамара Наумовић, Душан Костић, Универзитет у Београду – Факултет организационих наука
Наслов предавања: УПРАВЉАЊЕ МИКРОКРЕДЕНЦИЈАЛИМА У ВИСОКОШКОЛСКОМ ОБРАЗОВАЊУ ЗАСНОВАНО НА БЛОКЧЕЈН ТЕХНОЛОГИЈАМА
Апстракт: Управљање микрокреденцијалима подразумева евиденцију, верификацију, валидацију и размену података о стеченим компетенцијама студената у формалним, неформалним и информалним процесима учења. Да би овај процес био ефикасан, потребно је ослонити се на савремена решења и технологије која пружају транспарентност, сигурност и непроменљивост записа, задовољавају потребе свих стејкхолдера у образовном систему, омогућавају интероперабилност између институција и интеграцију формалних и неформалних процеса учења. У оквиру овог предавања биће представљена анализа постојећих приступа за управљање микрокреденцијалима, идентификација кључних стејкхолдера и пословних процеса, као и модел децентрализованог система који омогућава свеобухватно и иновативно управљање микрокреденцијалима засновано на блокчејн технологијама.
Напомена: Предавања на Семинару се снимају и преносе уживо.
Све информације могу се наћи на страници
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/qGapAHyEBad2FDwXR
детаљније
Универзитет Приморска (Копар, Словенија) отворио је две позиције за студенте докторских студија на Факултету за математику, природне науке и информатику (ФАМНИТ). Једна позиција је из Алгебарске теорије графова (ментор проф. Адемир Хујдуровић), а друга из Анализе (ментор проф. Бојан Кузма).
Више података о позицијама је доступно на страници
https://conferences.famnit.upr.si/event/33/page/293-open-phd-positions
детаљније