Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 15. маја 2025, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 12 часова.
Предавач: Драгана Илић, Анђелка Ковачевић, Математички факултет у Београду
Наслов предавања: ИСТРАЖИВАЊА АКТИВНИХ ГАЛАКТИЧКИХ ЈЕЗГАРА У КОНТЕКСТУ ЕПОХАЛНОГ ПРЕГЛЕДА НЕБА РУБИН ОПСЕРВАТОРИЈЕ
Апстракт: Астрономија и астрофизика су увелико загазили у еру примене нове генерације телескопа и великих прегледа неба који обећавају револуцију у нашим истраживањима и разумевању Универзума. Један од тренутно најзначајнијих посматрачких мисија је Legacy Survey of Space and Time (LSST) који ће реализовати Вера Ц. Рубин опсерваторија, која почиње са радом крајем 2025. године. LSST пројекат је десетогодишњи пројекат врхунских перформанси који ће снимати цело небо у оптичком домену на сваких неколико дана, отварајући огромне могућности за статичку и временску астрономију. Очекује се да ће LSST обезбедити каталоге за десетине милијарди објеката (галаксија, звезде и објеката Сунчевог система), као и да ће открити милијарде нових догађаја, односно 10 милиона променљивих догађаја сваке ноћи, о чему ће обавештавати научну заједницу у реалном времену. LSST преглед неба ће нам пружа невероватно велики скуп података за проучавање различитих динамичких феномена, укључујући активна галактичка језгра (АГЈ) за које знамо да су изузетно променљиви извори на различитим временским скалама. Истраживања варијабилности АГЈ нуде могућност да се испитамо карактеристике емисионих региона у близини супермасивних црних рупе, њихове особине и улогу у еволуцији галаксије домаћина. У овом предавању ћемо приказати резултате истраживања SER-SAG тима, званичног in-kind тима Рубин опсерваторије, посвећеног проучавању АГЈ-а користећи иновативне алгоритаме за откривање и карактеризацију својстава промењивости АГЈ.
Напомена: Семинар је могуће пратити на даљину путем линка(након што се улогујете):
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/QPYfBbqdhTF5spTAt
Регистрација за учешће на семинару је доступна на следећем линку:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CyzPn2zriMsWWNzii
Неулоговани корисници могу пратити предавање путем линка:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/yujMwF3JyYqzw6Jth/2m0heDiyDRqBDFTDIItulzyPrdbs5PT8mt_WmgRpRgr
детаљније
Декански колегијум Факултета је донео одлуку, ослањајући се на препоруку Студентског парламента, да се настава и све испитне активности обуставе и у периоду до 16. маја 2025. године. Настава и испитне активности ће привремено бити обустављене на свим локацијама на којима се иначе и изводе (Студентски трг 16, Светог Николе 39 и Ватрослава Јагића 5).
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у петак, 16. маја 2025. године, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14.15.
Предавач: Меланија Митровић, Машински факултет Универзитет у Нишу
Наслов предавања: CONSTRUCTIVE RELATIONAL BINARY STRUCTURES WITH APARTNESS: BASICS AND POTENTIAL APPLICATIONS
Апстракт: It is only recently, due to the work of Melanija Mitrović and co-authors, that constructive mathematics has paid attention to semigroup theory. The use of intuitionistic logic in constructive mathematics facilitates the extraction of computational content from constructive proofs, something almost impossible within classical mathematics. M. Mitrović and co-authors`s approach to constructivism closely follows the paradigm of E. Bishop, whose informal system BISH, is developed in his seminal book Foundations of Constructive Analysis published in 1967. Inspired by results obtained from the use of interactive theorem-provers and the general theory of formal verification of constructive proofs, a new constructive algebraic theory, the so-called theory of semigroups with apartness was developed by M. Mitrović and co-authors: M. A. Baroni, S. Crvenković, E. Darpo, M. N. Hounkonnou, D. A. Romano, S. Silvestrov. In this talk, we will first briefly present some of the results obtained within the theory of sets with apartness and an appropriate constructive order theory we develop for sets with apartness as well as their applications to the class of constructive semigroups with apartness. Then we will present some of the main results on its proper subclass of constructive inverse semigroups with apartness, an important example of co-ordered semigroups with apartness. Although this talk will be mostly based on existing material, it is, by no means, an attempt to give complete overview of our existing results to the date.
Напомена: Предавање је могуће пратити на даљину путем линка
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/WbsehnSL4ZeTPJo6r
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 14. маја 2025. године, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.
Предавач: Дејан Урошевић, Универзитет у Београду-Математички факултет
Наслов предавања: CYG LOOP: НЕРАДИЈАТИВНИ И РАДИЈАТИВНИ УДАРНИ ТАЛАСИ
Апстракт: Остатак супернове Cygnus loop (Петља у лабуду), је релативно близак објекат до којег је поуздано одређена даљина. Због тога је могуће одредити брзине кретања филамената из љуске овог остатка. Утврђено је да су неки филаменти радијативни, а неки нерадијативни и да радијативни имају мање брзине кретања. У предавању ће бити приказани прелиминарни резултати радио-посматрања обе врсте филамената, која могу разјаснити процесе убрзавања честица на филаментима у овом остатку супернове – за овај пројекат је добијено 52 сата посматрања на најбољем светском радио-интерферометру на северној Земљиној хемисфери (VLA – Very Large Array, Socorro, New Mexico, USA).
Напомена:
Предавања се могу пратити на даљину преко странице:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YfY2cZTcN3YwGqFjc
Регистрација ѕа учешће на семинару је доступна на следећој страници:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/o9cuDZYqrq7jvFxw8
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан онлајн у среду, 14. маја 2025. године, са почетком у 19 часова.
Предавач: Бранислав Кисачанин, Nvidia + Институт за вештачку интелигенцију Србије, Факултет техничких наука Универзитета у Новом Саду
Наслов предавања: ПРЕГЛЕД АКТИВНОСТИ У IVI + УЛОГА РЕГУЛАРИЗАЦИЈЕ У БУДУЋИМ AI МОДЕЛИМА
Апстракт:
После кратког прегледа активности у Институту за вештачку интелигенцију Србије, у овом предавању ћемо причати о регуларизацији у будућим моделима вештачке интелигенције који теже ка тзв. генералној вештачкој интелигенцији. Познато је да је регуларизација током тренирања AI модела од изузетне важности да би се постигла генерализација учења. Иако немамо ригорозно објашњење тог феномена, имамо више начина да стекнемо математичку интуицију о механизму утицаја регуларизације на генерализацију знања. Како напредујемо према генералној вештачкој интелигенцији, важност регуларизације само расте и тој теми ћемо посветити већи део предавања.
Предавач: Бранислав Кисачанин је дипломирао на Факултету техничких наука Универзитета у Новом Саду (1992.године) и докторирао на University of Illinois at Chicago (1998.године). Један је од оснивача Института за вештачку интелигенцију Србије (2021.године). Радио је у индустријским истраживачко-развојним центрима америчких компанија: Delphi (1998-2007), Texas Instruments (2007-2012) и Interphase (2012-2015), а од 2015.године је запослен у Nvidiji. У слободно време припрема талентоване средњошколце за такмичења из математике и физике кроз такмичарску школу AwesomeMath. Др.Кисачанин је аутор или уредник 9 књига код издавача Springer и Матица српска, има 10 америчких и ЕУ патената, а 7 пута је био гостујући уредник неких од најважнијих научних часописа у области рачунарског вида и вештачке интелигенције (IJCV, CVIU, IMAVIS, JSPS).
Напомена:
Регистрациона форма за учешће и линк за активно праћење предавања за регистроване кориснике (након логовања):
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CW5nJWDSEZDj7p32p
Нерегистровани корисници могу да прате предавања на овом линку (без могућности активног учешћа):
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/hR9vL94nD6QE8qQZj/xET9GcPMyR08nqH8lnS3SE7N5Vf00H7Lp9EBhsv6Lti
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 13. маја 2025. године, у сали 809 Математичког факултета са почетком у 18 часова.
Предавач: др Урош Мештрић, научни сарадник ван радног односа, Математички факултет- Универзитет у Београду
Наслов предавања: SOURCES OF REIONIZATION AND GALAXY EVOLUTION UNDER THE MICROSCOPE
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 13. маја 2025. године, у Огранку МИ САНУ у Новом Саду са почетком у 14.15.
Предавач: Мирјана Ивановић, дописни члан САНУ, Природно-математички факултет Универзитета у Новом Саду
Наслов предавања: УТИЦАЈ ВЕШТАЧКЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ НА ДОНОШЕЊЕ МЕДИЦИНСКИХ ОДЛУКА
Апстракт: У савременом друштву које се стално развија и где је све већи број старије популације, велики број људи пати од разних болести и потребна им је скоро свакодневна медицинска подршка. Сходно томе, многе истраживачке институције, лабораторије као и универзитети широм света препознале су неопходност развоја софистицираних специфичних софтверских сервиса који ће помоћи пацијентима да се лакше носе са свакодневним животом. Такве услуге су све више персонализоване како би се у великој мери подржао квалитет живота и добро стање појединачних пацијената. За постизање висококвалитетних медицинских услуга потребно је прикупити, управљати, анализирати и користити огромне количине сложених великих података пацијената (као што су клинички, нутритивни, и моноги други подаци, физичка активност, ...). Неопходно је правилно обрадити такве податке и презентовати добијене резултате на што једноставнији начин како би се препоручио адекватан третман и радње за побољшање здравствених проблема пацијената. Подржане брзим развојем различитих нових технологија и концепата вештачке интелигенције, медицинске области су се суочиле са суштинским помаком. Намера ове презентације је да да кратак преглед савремених приступа у прикупљању, обради и коришћењу огромних количина података пацијената у персонализованој медицини. Такође ће кратко бити представљен један такав системи у ком је учествовао и презентер.
Напомена: Предавања на Семинару се снимају и преносе уживо.
Све информације могу се наћи на страници
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/qGapAHyEBad2FDwXR
детаљније
Универзитет у Београду је домаћин дводневног онлајн симпозијума "AI in Circle U.: Connecting Minds, Shaping the Future", који ће бити одржан 27. и 28. маја 2025. године у организацији Чворишта знања за вештачку интелигенцију CIRCLE U. алијансе универзиета, којим руководе Универзитет у Пизи у Универзитет у Београду.
Овај дводневни догађај окупља стручњаке са девет универзитета- чланица Circle U. алијансе у циљу размене знања и искустава у креирању инклузивне и праведне вештачке интелигенције, орјентисане ка човеку, као и подстицањем развоја и примене робустних, етичких, безбедних, поузданих и одрживих система вештачке интелигенције.
Сваки универзитет-чланица Circle U. алијансе ће представити резултате својих најновијих истраживања у области вештачке интелигенције кроз динамичне сесије у трајању од по од једног сата, након чега следе дискусије.
Пријава на симпозијум је још отворена. Више информација и формулар за пријаву доступни су на страници:
https://www.circle-u.eu/events/2025/AI-weeks/ai-connecting-minds.html
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 8. маја 2025. године у сали 301ф, Математичког института САНУ, Кнеза Михаила 36, са почетком у 17:15.
Предавач: Зоран Ракић, Универзитет у Београду - Математички факултет
Наслов предавања: НОВА КОСМОЛОШКА РЕШЕЊА ЈЕДНОГ НОЛОКАЛНОГ МОДЕЛА ГРАВИТАЦИЈЕ
Апстракт предавања
Напомена: Предавање је могуће пратити на даљину путем линка
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/WbsehnSL4ZeTPJo6r
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у петак, 9. маја 2025. године, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14.15.
Предавач: Срђан Вукмировић, Универзитет у Београду-Математички факултет
Наслов предавања: КЛАСИФИКАЦИЈА ХИПЕРБОЛИЧКИХ КОНИКА И КВАДРИКА
Апстракт: На предавању ће бити речи о класификацији орбита природног дејства групе SO(2,1), односно SO(3,1), на простору симетричних билинеарних форми у одговарајућем векторском простору. У случају групе SO(2,1) ову класификацију ћемо повезати са класичним резултатом - описом коника у хиперболичкој равни. У случају групе SO(3,1) класификација је повезана са квадрикама у хиперболичком простору чији детаљан опис до сада није познат.
Напомена: Предавање је могуће пратити на даљину путем линка
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/WbsehnSL4ZeTPJo6r
детаљније