Извештај Комисије по конкурсу за избор у звање и на радно место једног доцента

Извештај Комисије по конкурсу за избор у звање и на радно место једног доцента за ужу научну област Математичка анализа.

Извештај, сажетак

детаљније

Математички весник и Teaching of Mathematics категорисани као међународни часописи М22 и М23

Друштво математичара Србије публикује два научна часописа: Математички весник од 1949. године и Teaching of Mathematics од 1998. године.

Дуги низ година, уредници и чланови уређивачких одбора ова два часописа, аутори радова и бројни чланови Друштва, улагали су велике напоре да ти часописи постану међународно признати извори научних резултата. Међу уредницима, члановима уређивачког одбора и ауторима радова су бројни наставници и сарадници Математичког факултета. Квалитет публикованих резултата  је верификован добијањем одговарајућих категорија часописа, на основу вишегодишњег праћења цитираности објављених радова (изражено импакт фактором часописа). Тако је часопис Математички весник признат као међународни часопис категорије М22, а Teaching of Mathematics као међународни часопис категорије М23.
Честитамо уредницима, члановима редакција и ауторима на овом великом успеху!

детаљније

Семинар за вештачку интелигенцију, 11. јун 2025.

Наредни састанак Семинара биће одржан онлајн у среду, 11. јуна 2025. године, са почетком у 19 часова.

Предавач: др Драгиша Мишковић, др Никола Милошевић, Истраживачко-развојни институт за вештачку интелигенцију Србије


Наслов предавања: ГРУПА ЗА HCI И ПРОЈЕКАТ VERIFAI


Апстракт: Први део предавања биће посвећен активностима HCI групе на Институту. У другом делу предавања причаћемо детаљније о пројекту VerifAI. То је је отворени систем за одговарање на питања заснован на документима, развијен кроз сарадњу Истраживачко-развојног института за вештачку интелигенцију Србије и компаније Bayer, са фокусом на биомедицинску област. Посебно је усмерен на детектовање халуцинација - ситуација када вештачка интелигенција генерише уверљиве, али нетачне или измишљене одговоре представљене као чињенице - и проверу тачности одговора. Користећи напредне технике претраге и генерисања, VerifAI омогућава корисницима приступ тачним и проверљивим информацијама из релевантне научне литературе, првенствено из биомедицинских извора попут PubMed-а. Систем аутоматски проналази и наводи изворе на које се одговори ослањају, а модели за верификацију тврдњи откривају и означавају потенцијалне нетачности или дезинформације. На овај начин, VerifAI доприноси већем поверењу у примену вештачке интелигенције у биомедицинским истраживањима.
 
 
Напомена:
Регистрациона форма за учешће и линк за активно праћење предавања за регистроване кориснике (након логовања):
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CW5nJWDSEZDj7p32p
 
Нерегистровани корисници могу да прате предавања на овом линку (без могућности активног учешћа):
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/hR9vL94nD6QE8qQZj/xET9GcPMyR08nqH8lnS3SE7N5Vf00H7Lp9EBhsv6Lti

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 10. јун 2025.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 10. јуна 2025. године у сали 301ф Математичког института САНУ.
 
Предавач: Милош Николић, Универзитет у Београду - Саобраћајни факултет


Наслов предавања: ОДРЕЂИВАЊЕ РАСПОДЕЛЕ САОБРАЋАЈА НА МРЕЖИ ЗА ПОСТИЗАЊЕ КОРИСНИЧКОГ ЕКВИЛИБРИЈУМА ПРИМЕНОМ АЛГОРИТМА ОДУЗИМАЊА И ДОДАВАЊА ТОКОВА НА K ПУТЕВА

 
Апстракт: Проблем расподеле саобраћаја на мрежи један је од најважнијих проблема у планирању саобраћаја. Задатак с којим се суочавају саобраћајни инжењери и планери саобраћаја је да за прихватљиво време рада рачунара пронађу расподеле саобраћаја на мрежи којима се постижу кориснички еквилибријуми. Ове расподеле саобраћаја омогућавају поређења различитих саобраћајних сценарија и избор најбољег. У овом истраживању предложен је алгоритам одузимања и додавања токова на k путева (the k Paths Subtracting-Adding (k-PSA) algorithm). Овај алгоритам се састоји од две наизменичне фазе: 1) проширивања скупа расположивих путева и 2) одузимање и додавање путовања дуж генерисаних путева за сваки изворно – циљни пар чворова. Предложени алгоритам итеративно извршава ове две фазе док број путева за сваки изворно – циљни пар чворова не буде k. Предложени алгоритам тестиран је на 4 примера мрежа из литературе. Добијени резултати показали су да се предложеним алгоритмом добијају решења која су веома блиска корисничким еквилибријумима.

Напомена: Састанак Семинара је могуће пратити преко Zoom платформе
https://zoom.us/j/98882244385?pwd=J7mQbPGOBu0hGUHW2jnYM5jiblObMc.1
Meeting ID: 988 8224 4385
Passcode: 662305

детаљније

Извештај Комисије по конкурсу за избор у звање и на радно место једног редовног професора за ужу научну област Нумеричка математика и оптимизација

Извештај Комисије по конкурсу за избор у звање и на радно место једног редовног професора за ужу научну област Нумеричка математика и оптимизација.

Извештај, sažetak.

 

детаљније

Извештај Комисије по конкурсу за избор у звање и на радно место једног ванредног професора за ужу научну област Нумеричка математика и оптимизација

Извештај Комисије по конкурсу за избор у звање и на радно место једног ванредног професора за ужу научну област Нумеричка математика и оптимизација.

Извештај, сажетак

детаљније

Семинар за теорију релативности и космолошке моделе, 4. јун 2025.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 4. јуна 2025, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 12 часова.
 
Предавач: Мирослава Вукчевић, Астрономска опсерваторија у Београду
 
Наслов предавања: СОЛИТОНИ КАО ОДГОВОР НА НЕДОСТАЈУЋУ МАСУ У СПИРАЛНИМ ГАЛАКСИЈАМА
 
Апстракт: Један од повода увођења термина тамне материје био је проблем објашњења равних ротационих кривих које су се добијале из посматрања спиралних галаксија. Постојећи динамички модели нису могли да објасне такав облик криве, те је као једна од могућности предложена маса која је распоређена у халоу галаксије и интерагује само гравитационо са барјонском материјом. Представићемо теоријски модел динамике галактичког диска који у нелинеарном резиму може у потпуности да објасни равну ротациону криву без потребе укључивања тамне материје. Такође, овај модел даје објашњење формирања спиралних грана са потенцијалним последицама на еволуцију галаксија.
 
Напомена: Семинар је могуће пратити на даљину путем линка(након што се улогујете):

https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/QPYfBbqdhTF5spTAt

Регистрација за учешће на семинару је доступна на следећем линку:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CyzPn2zriMsWWNzii
 
Неулоговани корисници могу пратити предавање путем линка:
 
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/yujMwF3JyYqzw6Jth/2m0heDiyDRqBDFTDIItulzyPrdbs5PT8mt_WmgRpRgr

детаљније

Посета проф. др Federica Bianco, заменице главног научника на пројекту изградње Опсерваторије Вера Ц. Рубин

У оквиру SER-SAG inkind-пројекта при Опсерваторији Вера Ц. Рубин и кроз сарадњу унутар Erazmus Mundus заједничког студијског програма MASS, у посети Катедри за астрономију ће бити проф. др Federica Bianco, University of Delaware, која је заменице главног научника на пројекту изградње Опсерваторије Вера Ц. Рубин. 

Проф. Bianco ће 9.јуна у 17h одржати предавање у Палати Науке под називом "Да ли андроиди сањају о звездама које експлодирају и галаксијама које се удаљавају?" 

Најава предавања је на линку: https://palatanauke.rs/dogadjaji/da-li-androidi-sanjaju-o-zvezdama-koje-eksplodiraju-i-galaksijama-koje-se-udaljavaju/ Важна информација је да је пријава за учешће обавезна, потребно је послати мејл на адресу: info@zaduzbinamiodragakostica.rs

SER-SAG-S1 тим Математичког факултета Универзитета у Београду је пројекат декадног in-kind доприноса Вера Ц. Рубин опсерваторији (https://rubinobservatory.org/) и њеном револуционарном прегледу неба Legacy Survey in Space and Time (LSST) и развоју иновативног софтвера за анализу временских серија астрономских објеката.

детаљније

Успех наших студената на трећој Ал-Кхорезми Међународној математичкој олимпијади

На трећој Ал-Кхорезми Међународној математичкој олимпијади за студенте, која је одржана од 26 до 31. маја 2025. године на Ургенч државном универзитету - Узбекистан, тим студената Математичког факултета је остварио запажен успех:

  • Милош Милићев, студент 4. године Факултета - сребрна медања
  • Јован Аризановић, студент 4. године Факултета - бронзана медаља
  • Михаило Јанчевић, студент 1. године Факултета - бронзана медаља.

На такмичењу је учествовало 237 такмичара из различитих земаља света.

Вођа тима је био Теодор вон Бург, студент мастер студија Математичког факултета.

Честитамо нашим студентима на значајним резултатима.

https://akhimo.urdu.uz/

 

детаљније

Семинар за вештачку интелигенцију, 4. јун 2025.

Наредни састанак Семинара биће одржан онлајн у среду, 4. јуна 2025. године, са почетком у 19 часова.

Предавач: Tome Eftimov,Computer Systems Department, Jožef Stefan Institute, Ljubljana
 
Наслов предавања: LEVERAGING BENCHMARKING DATA FOR AUTOMATED OPTIMIZATION

Апстракт: 
At the start of 2022, the evolutionary computation community published a call for action highlighting significant issues with metaphor-based metaheuristics in black-box optimization (BBO): useless metaphors, limited novelty, and biased experimental validation. This talk presents recent benchmarking advances for robust and reliable results and meta-learning approaches for algorithm selection. We focus on two methods: i) selecting representative data instances to generalize study findings, and ii) using algorithm footprints to identify easy or challenging problem instances based on landscape characteristics. Ultimately, the goal is a paradigm shift toward reducing resource waste and duplicated efforts, accelerating progress, and enabling effective automated algorithm configuration and selection through transferable insights. 
 
Напомена: 
Регистрациона форма за учешће и линк за активно праћење предавања за регистроване кориснике (након логовања):
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CW5nJWDSEZDj7p32p
 
Нерегистровани корисници могу да прате предавања на овом линку (без могућности активног учешћа):
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/hR9vL94nD6QE8qQZj/xET9GcPMyR08nqH8lnS3SE7N5Vf00H7Lp9EBhsv6Lti

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести