Обавештење о расписивању конкурса- април- 2024

Обавештење о расписивању конкурса- април- 2024

детаљније

Одељење за математику, 5. април 2024.

Наредни састанак Семинара биће одржан у петак, 5. априла 2024, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14.15.
 
Предавач: Александар Миладиновић, Математички факултет, Универзитет у Београду
 
Наслов предавања: ЕКВИВАРИЈАНТНЕ ОПЕРАДЕ
 
Апстракт: У првом делу предавања даћемо дефиницију операде и видети како оне задају структуру на некој категорији (нпр. асоцијативност, комутативност...).
У другом делу предавања биће речи о томе шта су еквиваријантне категорије и како дефинисати операде на њима. Такође ћемо видети како од (обичне) операде направити њену еквиваријантну верзију.
 
Напомена: Предавања се могу пратити на даљину преко линка:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/T9XDGChhq8aDcNqmz/qw7wIwci2jv2rdg9I9CrXkm7OJhF_LB8DfjXZp4jTFV
 
Регистрациона форма је доступна на:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/tz97w4Hu4c3unsJ7N

детаљније

Семинар Геометрија и примене, 4. април 2024.

Наредни састанак Семинара биће одржан онлајн у четвртак, 4. априла 2024,  преко ZOOM платформе, са почетком у 17.15.

Предавач: Мирослав Максимовић, Природно-математички факултет Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици

Наслов предавања: КОНЦИНКУЛАРНА ПОЛУ-СУМЕТРИЧНА МЕТРИЧКА КОНЕКСИЈА
 
Апстракт: Конциркуларна полу-симетрична метричка конексија представља специјалну класу полу-симетричне метричке конексије и дефинисана је у раду [W. Slosarska, On some invariants of Riemannian manifold admitting a concircularly semi-symmetric metric connection, Demonstr. Math.  17(1), 251-257, (1984)]. На овом предавању ћемо говорити о особинама тензора кривине ове конексије у Римановим многострукостима и о одређеним трансформацијама Леви-Чивита конексије, као и о тензорима који су инваријантни при таквим трансформацијама.  Ови резултати су публиковани у раду [М. Максимовић, М. Петровић, Н. Весић, М. Златановић, Concircularly semi-symmetric metric connection, Quaes. Math. https://doi.org/10.2989/16073606.2023.2230369]. У другом делу предавања ће бити представљена примена ове конексије на Лоренцове многострукости.

Линк за приступ састанку:
https://zoom.us/j/98170640413?pwd=ek5QUXNYb241UjlKQXpnajFnM3k5Zz09

Meeting ID: 981 7064 0413
Passcode: 169860

детаљније

Семинар за вештачку интелигенцију, 3. април 2024.

Наредни састанак Семинара биће одржан онлајн у среду, 3. априла 2024. са почетком у 19 часова.
 
Предавачи: проф. Милан Туба, руководилац пројекта за вештачку интелигенцију, Сингидунум Универзитет, Београд; проректор за науку, Синергија Универзитет, Бијељина, БиХ
 
Наслов предавања: АЛГОРИТМИ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ РОЈЕВА И ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА ПРЕМЕЊЕНИ НА МОДЕЛИРАЊЕ И ПРЕДВИЂАЊЕ КВАЛИТЕТА ВАЗДУХА
 
Апстракт:
Алгоритми интелигенције ројева користе се за решавање оптимизационих проблема који су нерешиви конвенционалним оптимизационим методама. Идеја код ових алгоритама је да се искористи ефикасност, прилагодљивост и робустност пронађена у природним системима за моделирање сржи ових алгоритама што су оператори експлорације и експлоатације. Ови оператори користе се за генерисање нове популације решења у сврху итеративног побољшања резултата претраге. Актуелне теме истраживања у овој области укључују примену модела машинског учења за аутоматско дизајнирање алгоритама. Због своје ефикасности, алгоритми интелигенције ројева се све више примењују за побољшање перформанси и ефикасности AI система, посебно конволуционих неуронских мрежа (CNN). Када се примене на CNN, алгоритми интелигенције ројева доприносе неколико кључних области: оптимизација архитектуре мреже, фино подешавање хиперпараметара и, у неким случајевима, побољшање процеса селекције атрибута. Ова интеграција побољшава њихову тачност и способности генерализације у задацима као што су класификација слика, препознавање и анализа.
Једна иновативна примена CNN је у области науке о животној средини, посебно за моделирање и предвиђање квалитета ваздуха. Искориштавањем моћи CNN, идентификација извора загађења, разумевање образаца дисперзије и предвиђање квалитета ваздуха могу бити значајно побољшани.
 

Напомена: Регистрациона форма за учешће на Семинару је доступна на линку:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CW5nJWDSEZDj7p32p

Уколико желите само да пратите предавање без могућности активног учешћа, пренос је доступан на линку:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/4LNW8WtML7rLKojoz

детаљније

Семинар из астрономије и астрофизике, 2. април 2024.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 2. априла 2024, у сали 809 Математичког факултета са почетком у 18 часова.

Предавач: Проф. др Андреј Месингер, Scuola Normale Superiore, Пиза, Италија

Наслов предавања: INFERRING THE TIMING AND MORPHOLOGY OF COSMIC REIONIZATION THROUGH FORWARD MODELS

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 2. април 2024.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 2. априла 2024. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14.15.
 
Предавач: Slobodan Jelić, University of Belgrade, Faculty of Civil Engineering, Department of Geodesy and Geoinformatics
 
Наслов предавања: A $(log n)$ APPROXIMATION ALGORITHM FOR NODE WEIGHTED PRIZE COLLECTING GROUP STEINER TREE PROBLEM WITH BOUNDED GROUP SIZE
 
Апстракт: In this paper, we present a randomized rounding algorithm for node weighted prize collecting group Steiner tree problem where the group size is upper bounded by a constant $gamma$. First, we propose an $O(log n)$- approximation algorithm for a node weighted group Steiner tree problem with the bounded group size. To solve prize collecting version of the problem, the subset of groups $mathcal{G}`$ is selected by applying a randomized rounding technique to the solution of the natural cut-based solution of the problem. The expected cost of the group Steiner tree on  $mathcal{G}`$ is proved to be at most $1/(1-e^{(-1/2gamma)} )$ times optimal.

 
Напомена: Регистрациона форма за учешће на Семинару је доступна на линку:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/wnz6oyxsQsy29LfJA/MjQ__eH607WeAL9X7IFtUI98xdQQgVkp-ljiEKPPfXr

Уколико желите само да пратите предавање без могућности активног учешћа, пренос је доступан на линку:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YoqHWKALRkRTbK9So

детаљније

Danubius Young Scientist Award, рок за пријаву 15. април 2024.

Аустријско савезно министарство за науку, истраживање и привреду и Институт за Дунавску регију и Централну Европу и ове године додељује Danubius Young Scientist Award https://www.bg.ac.rs/danubius-young-scientist-award-2024/.

Предвиђено је 14 награда за по једног младог научника/научницу из по једне земље чланице Европске стратегије за Дунавску регију: Аустрије, Босне и Херцеговине, Бугарске, Црне Горе, Чешке, Хрватске, Мађарске, Молдавије, Немачке, Словеније, Румуније, Словачке, Србије и Украјине. Награда износи 1.350,00 ЕУР по добитнику/добитници. У овој години, на конкурс се могу пријавити сви кандидати који су завршили докторске или мастер студије након 1. јануара 2019. године.
Више информација о условима  конкурса може се наћи на страници
https://www.idm.at/activities/awards/danubius-young-scientist-award/
 
Пријаве се могу поднети искључиво у електронском формату на адресу nauka[at]rect.bg.ac.rs до 15. априла 2024. године. Кандидата/кандидаткињу предлаже његова/њена матична чланица Универзитета у Београду: факултет или институт. Пријаве морају бити на енглеском и у електронском формату. Пријаве послате директно Дунавској ректорској конференцији неће бити разматране.
Молимо заинтересоване кандидате да до 10. априла пошаљу мејлом пријаву проф. Драгани Илић (dragana.ilic[at]matf.bg.ac.rs) и проф. Зорици Станимировић (zorica.stanimirovic[at]matf.bg.ac.rs).
 
Жири Универзитета у Београду ће размотрити приспеле пријаве са факултета и института и проследити пет најбољих радова са различитих јединица Универзитета у Београду међународном жирију који ће донети коначну одлуку. Највише рангирани кандидат из сваке земље ЕУ стратегије за Дунавску регију ће бити добитник или добитница награде.

детаљније

КГТА семинар, 4. април 2024.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 4. априла 2024. године, у сали 301ф Математичког института САНУ са поечетком у 12.15.

Предавач:  Зоран Петрић

Наслов предавања: РАЧУНАТИ ИЛИ ДОКАЗИВАТИ?
     
Апстракт: Тродимензионалне многострукости, њихова "усмерена" варијанта у виду 3-кобордизама као и одговарајућа репрезентација кроз тополошку квантну теорију поља (TQFT) су занимљиви и сложени математички објекти. Решетикин и Тураев су помоћу тракастих графова и одређеног типа категорија успели да опишу 3-кобордизме и задају TQFT. Цело ово предавање би било посвећено једној леми из књиге V.G. Turaev, Quantum Invariants of Knots and 3-Manifolds у којој се тврди да одређени тип тракастог графа  представља идентични кобордизам. У књизи је дат веома леп, али прилично захтеван, директан доказ те чињенице. Представили бисмо тај доказ, а затим увели рачун који би "израчунао" ту чињеницу.
 
Напомена: Предавања се могу пратити на даљину преко линка:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/XZawgjASPavABY37A/2t2yGBvU01onPAP3aSUKiNFb2Skjk-3w5XJruW-yaZh

Регистрациона форма је доступна на:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/sd3bebvvcBSNtN78B

детаљније

Конкурс УБ за доделу награда за најбољи научноистраживачки и стручни рад студената у 2023. години

Универзитет у Београду сваке године награђује по један најбољи научноистраживачки и стручни рад студената из сваке групације факултета, израђен у претходној календарској години. На седници Сената 20. марта 2024, донета је одлука о расписивању Конкурса за доделу награда за најбољи научноистраживачки и стручни рад студената у 2023. години.

Конкурс је објављен на интернет страници Универзитета у Београду на страници:
https://www.bg.ac.rs/wp-content/uploads/2024/03/NISR2023.pdf

Конкурс је расписан у складу са Правилником о награђивању студената Универзитета у Београду
http://bg.ac.rs/files/sr/univerzitet/univ-propisi/Pravilnik-nagradjivanje-studenata-preciscen.pdf

Писани, дипломски, семинарски и други студентски радови који представљају наставну обавезу, не могу се подносити на конкурс. Студенти достављају радове факултету најкасније до 19. априла 2024. године, док  факултети достављају Универзитету радове пријављених најкасније до 30. априла 2024. године.

Молимо заинтересоване студенте да радове, у штампаном и електронском облику, доставе проф. др Зорици Станимировић (zorica.stanimirovic[at]matf.bg.ac.rs) најкасније до 22. априла 2024. године

Позивамо студенте Математичког факултета да се пријаве на овај Конкурс.

детаљније

Дан отворених врата у Научно-технолошком парку Београд

Научно-технолошки парк Београд позива представнике научно-истраживачке заједнице на Дан отворених врата који ће се одржавати сваког последњег уторка у месецу.

Нова активност Научно-технолошког парка је намењена научницима и истраживачима са факултета и института који су заинтересовани за комерцијализацију резултата истраживања и којима је потребна подршка.

Имаћете прилику да добијете савете и препоруке у области пословног развоја и заштите интелектуалне својине на индивидуалним консултацијама.

Саветовање у области комерцијализације иновација и заштите интелектуалне својине се спроводи у оквиру услуга подршке научно-истраживачкој заједници, кроз активности чија је реализација подржана од стране пројекта "Технопарк Србија 2 – Подстицање извоза кроз развој технолошких паркова", уз подршку Владе Швајцарске и у сарадњи са Швајцарским институтом за интелектуалну својину.

Саветовања ће се реализовати у Научно-технолошком парку Београд почевши од 26. марта, у периоду од 10 до 16 часова.

Уколико буде било потребе, састанци се могу одржати и online, а број термина биће попуњаван сукцесивно.

Свој термин можете заказати путем линка.

Више информација о активностима Научно-технолошког парка Београд можете пронаћи на сајту: https://www.ntpark.rs/

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести