Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 3. јуна 2025. године у сали 301ф Математичког института САНУ.
Предавач: Тамара Наумовић и група студената, Универзитет у Београду - Факултет организационих наука
Наслов предавања: ПРЕДСТАВЉАЊЕ РЕШЕЊА СА WEB3 ХАКАТОНА
Апстракт: Већ трећу годину заредом Катедра за електронско пословање ФОНа организује студентско такмишење - хакатон у областима blockchain технологије и развоја wеб3 апликација. На овом предавању ће бити представљена студентска решења са web3 хакатона одржаног у мају 2025. Биће представљени радови који се односе на пословне моделе и развијена решења у различитим областима примене web3 технологија.
Напомена: Састанак Семинара је могуће пратити преко Zoom платформе
https://zoom.us/j/98882244385?pwd=J7mQbPGOBu0hGUHW2jnYM5jiblObMc.1
Meeting ID: 988 8224 4385
Passcode: 662305
детаљније
Међународни конгрес математичара (International Congress of Mathematicians - ICM) одржава се сваке четврте године у организацији Међународне уније математичара (International Mathematical Union). Наредни Конгрес ICM 2026 биће одржан од 23. до 30. јула 2026. години у Пенсилванији, САД. Ране пријаве за Конгрес су отворене до 1. августа 2026. године.
Америчко математичко друштво (American Mathematical Society) нуди програм подршке за учешће на ICM 2026 за учеснике из слабије развијених земаља (Travel support ICM 2026).
Више детаља може се наћи на сајту Конгреса www.icm2026.org.

детаљније
Национални програм „За жене у науци“ у Србији, као део истоименог међународног програма, покренут је 2010. године, и данас се реализује у партнерству Комисије Републике Србије за сарадњу са UNESCO-м, Министарством науке, технолошког развоја и иновација и компаније L`Oréal Balkan. Сваке године се награђују по три најбоље младе научнице а иницијатива представља вид подршке младим, талентованим и посвећеним женама да унапреде свој научно-истраживачки рад и подстицај да наставе да се баве науком у Србији.
У склопу новог циклуса овог програма у нашој земљи талентованим младим научницама из области природних наука поново ће бити додељене три признања, уз финансијску подршку у износу од по пет хиљада евра у динарској противвредности.
Пријаве се подносе до 31. маја 2025. године, електронским путем на адресе unescoserbia[at]mfa.rs и forwomeninscience.adba[at]loreal.com.
Све информације о процедури пријаве и условима учешћа на конкурсу, укључујући и пријавни формулар, можете пронаћи на страници
https://www.zeneunauci.co.rs/prijava.html
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 28. маја 2025, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 12 часова.
Предавач: Зоран Петрић, Математички Институт САНУ
Наслов предавања: ЈЕДНО ПИТАЊЕ ИЗ TQFT УПУЋЕНО СИСТЕМИМА DEEPSEEK И О3
Апстракт: Тополошка квантна теорија поља (TQFT) је једна посебна линеарна репрезентација категорије кобордизама (стрелице су многострукости са улазним и излазним границама, док су објекти те границе). Посебан интерес групе истраживача којој припадам је колико та репрезентација може бити верна, то јест колико се верно може у векторским просторима и линеарним пресликавањима описати полазна тополошка структура. Занимљиво је да када причамо о једнодимензионалним кобордизмима, онда скоро да и не можемо да промашимо верну репрезентацију. У димензији 2 је показано да верне постоје, док је у димензији 3 то мало вероватно. Начин како би се могло показати да не постоји верна 3-TQFT је да се покаже да постоји затворена оријентабилна површ неког рода чија група изотропија (mapping class group) није линеарна. Питање које смо поставили гласи: Is there a faithful representation of the mapping class group for every closed orientable surface?
Напомена: Семинар је могуће пратити на даљину путем линка (након што се улогујете):
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/QPYfBbqdhTF5spTAt
Регистрација за учешће на семинару је доступна на следећем линку:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CyzPn2zriMsWWNzii
Неулоговани корисници могу пратити предавање путем линка:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call yujMwF3JyYqzw6Jth/2m0heDiyDRqBDFTDIItulzyPrdbs5PT8mt_WmgRpRgr
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан онлајн у среду, 28. маја 2025. године, са почетком у 19 часова.
Предавач: Igor Gitman, Nvidia Corporation
Наслов предавања: THE WINNING APPROACH TO 2ND KAGGLE AI MATH OLYMPIAD
Апстракт:
In this talk we will explain our winning approach at the 2nd Kaggle AI Math Olympiad that was held between October 2024 and April 2025. The key accomplishments that contributed to this win were our OpenMathReasoning dataset, the largest open-source long-reasoning dataset for mathematical reasoning, and our OpenMath-Nemotron series of models, which establish new state-of-the-art in open-weight math reasoning LLMs.
Биографија предавача: Igor Gitman received a Bachelor`s Degree in Applied Mathematics and Computer Science from the Lomonosov Moscow State University in 2016 and a Master`s Degree in Machine Learning from Carnegie Mellon University in 2017. He is a Senior Applied Scientist at NVIDIA and manages the Math Reasoning team there. Most recently, he led the Nvidia team that won the first place at the 2nd Kaggle AI Math Olympiad organized by Terence Tao and other well known mathematicians.
Напомена:
Регистрациона форма за учешће и линк за активно праћење предавања за регистроване кориснике (након логовања):
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CW5nJWDSEZDj7p32p
Нерегистровани корисници могу да прате предавања на овом линку (без могућности активног учешћа):
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/hR9vL94nD6QE8qQZj/xET9GcPMyR08nqH8lnS3SE7N5Vf00H7Lp9EBhsv6Lti
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 27. маја 2025. године, у Огранку МИ САНУ у Новом Саду са почетком у 14.15.
Предавач: Нада Младеновић, Факултет организационих наука Универзитета у Београду
Наслов предавања: АПРОКСИМАТИВНИ (ANYTIME) АЛГОРИТМИ ЗА ГЕНЕРИСАЊЕ ПАРЕТО ФРОНТА ВИШЕКРИТЕРИЈУМСКОГ ПРОБЛЕМА РАНЦА
Апстракт: Предлажемо два приступа за решавање вишекритеријумског 0-1 проблема ранца са вишеструким ограничењима: једна матхеуристика и једна конструктивна хеуристика. За вечину инстанци малих димензија, наша матхеуристика успешно генерише цео Парето фронт поменутог проблема, док за остале, може се добити само апроксимација нултог реда која садржи добро распоређене недоминиране тачке Парето фронта. За инстанце великих димензија, и матхеуристика и конструктивна хеуристика добијају погодну апроксимацију Парето фронта првог реда. Инспирисани PESA алгоритмом који је недавно уведен за решавање вишекритеријумских континуалних проблема, покушали смо да егзактно решимо проблеме целобројне вишекритеријумске оптимизације на сличан начин, уз коришћење специфичности комбинаторних проблема. За велике инстанце, где је потребна апроксимација, преузели смо из PESA начин одређивања хипотетичких граница и формулисали хеуристике за решавање новонасталих једнокритеријумских проблема. Егзактно смо решили инстанце различитих степена сложености са 50 и 100 предмета. Наши алгоритми су у прихватљивом времену налазили приближна решења за инстанце са 400, 450 и 500 предмета.
Излагање представља резултате сарадње са Богданом Станојевић.
Напомена: Предавања на Семинару се снимају и преносе уживо.
Све информације могу се наћи на страници
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/qGapAHyEBad2FDwXR
детаљније
Позивамо вас на међународну конференцију "Nonlinearity, nonlocality and ultrametricity" која ће бити одржана 26-30. маја 2025. године у Београду, у организацији Математичког факултета Универзитета у Београду (главни организатор), Математичког института САНУ, ПМФ-а Универзитета у Нишу и Српске академије нелинеарних наука (коорганизатори).
Конференција је организована у част 80. рођендана проф. др Бранка Драговића, научног саветника Института за физику у Београду и иностраног члана Академије наука и умјетности Републике Српске. Конференција ће окупити научнике из различитих области теоријске и математичке физике, са фокусом на теме као што су нелинеарни системи, нелокалне теорије, p-адична анализа, ултраметричне структуре и њихове примене у физици, биологији и другим природним наукама.
Свечано отварање је у понедељак 26. маја са почетком у 10 часова у свечаној сали САНУ (Кнеза Михаила 35, 1. спрат). Предавања ће се одржавати у просторијама САНУ и Математичког института САНУ.
Програм је доступан на званичној страници конференције:
http://dragovich80.matf.bg.ac.rs/index.php
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у петак, 23. маја 2025. године, са почетком од 18.15 у Сали 301ф, МИ САНУ, Кнеза Михаила 36.
Предавач: Владимир Драговић (Универзитет Тексаса у Даласу, МИСАНУ)
Наслов предавања: Парабола о параболи
Апстракт: Представићемо нове резултате о тетивним полигонима описаним око парбола, који су добијени заједно са Mohammadom Hassaнom Muradom. Биће приказана два, логички независна, приступа овом проблему. Помоћу добијених изопериодичних конфокалних фамилија парабола за n=3 и n=4, конструисана су алгебарска решења Пенлеве VI једначина. Доказано је да изопериодичне фамилије конфокалних парабола не постоје за n>4. Дата је упоредна анализа ових резултата са ранијим резултатима, добијеним заједно са Миленом Радновић, о тетивним полигонима описаним око централних коника.
V. Dragović, M. H. Murad, Parable of the Parabola, arXiv:2502.08656, minor revisions, Expositiones Mathematicae
V. Dragović, M. H. Murad, Poncelet pairs of a circle and parabolas from a confocal family and Painlevé VI equations, arXiv:2501.10795, Izv. Math, 90, No. 1, 2026
V. Dragović, M. Radnović, Isoperiodic families of Poncelet polygons inscribed in a circle and circumscribed about conics from a confocal pencil, Geometriae Dedicata, 218, 81, 2024
Напомена: Предавање је могуће пратити на даљину путем линка https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/Li3YAD2j7FzmnARdP
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 22. маја 2025. године, са почетком од 17.15 у Сали 301ф, МИ САНУ, Кнеза Михаила 36.
Предавач: Мирослав Максимовић, ПМФ Ниш
Наслов предавања: Специјална полу-симетрична метричка конексија
Апстракт: Специјалну Полу-симетричну метричку конексију дефинишемо као полу-симетричну метричку конексију чији је генератор паралелан у односу на Леви-Чивита конексију. Полазне резултате специјалне полу-симетричне метричке конексије дајемо у псеудо-Римановој многострукости. Видећемо шта имплицира изотропни генератор ове конексије, а шта неизотропни. Посматрамо Ричијеве солитоне и доказујемо када је то Ајнштајнова, а када квази-Ајнштајнова многострукост. Даље се бавимо применом ове конексије на Лоренцове многострукости и показујемо у којим случајевима имамо идеалан флуид. На крају одређујемо вредност једначине стања.
Напомена: Предавање је могуће пратити на даљину путем линка https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/Li3YAD2j7FzmnARdP
детаљније