Наредни састанак Семинара биће одржан у петак, 13. јуна 2025. године, у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14.15.
Предавач: Михајло Цекић, CНRS, University of Paris-Easт Creteil
Наслов предавања: БРЗИНА МЕШАЊА ЗА ЕКСТЕНЗИЈЕ ХАОТИЧНИХ ТОКОВА
Апстракт: У овом предавању посматраћемо екстензије хаотичних (Аносов) токова на главна раслојења. Показаћемо да ергодичност имплицира да је брзина мешања бржа од t^(-N) за било које N > 0 (овде је t време). У доказу ћемо користити технике из микролокалне (семикласичне) анализе, геометрије и динамичких система; кључна идеја је примена Borel-Weil семикласичног калкулуса за главна раслојења који смо развили у скорашњем раду. Заједнички рад са T. Lefeuvre.
Напомена: Предавање је могуће пратити на даљину путем линка
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/WbsehnSL4ZeTPJo6r
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 12. јуна 2025. године у сали 301ф, Математичког института САНУ, Кнеза Михаила 36, са почетком у 17:15.
Предавач: Борислав Гајић, Математички институт САНУ
Наслов предавања: ОРТОГОНАЛНА И ЛИНЕАРНА РЕГРЕСИЈА, ПРАМЕН КОНФОКАЛНИХ КВАДРИКА И МОМЕНТИ ИНЕРЦИЈЕ
Апстракт:
Представићемо резултате добијене заједно са Владимиром Драговићем. За дати систем тачака у Р^k посматрају се тачке на оси максималног момента инерције, за које је елипсоид инерције ротациони. Користећи добијени скуп тачака, конструисан је прамен конфокалних квадрика са следећим особинама: 1) све хиперравни које имају исти хиперпланарни момент инерције су тангентне на исту квадрику из конфокалног прамена; 2) међу свим хиперравнима које садрже произвољну тачку R, раван са најмањим хиперпланарним моментом инерције одговара максималној Јакобијевој координати тачке R. Резултати представљају уопштења класичне Пирсонове теореме из ортогоналне регресије. За класичну линеарну регресију, дата је карактеризација хиперравни са најмањим збиром квадрата растојања тачака у задатом правцу. Конструисани прамен кофокалних квадрика даје нам и опис свих тачака са ротационим хиперпланарним моментом инерције.
Напомена: Предавање је могуће пратити на даљину путем линка
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/Li3YAD2j7FzmnARdP
детаљније
Извештај Комисије по конкурсу за избор у звање и на радно место једног доцента за ужу научну област Алгебра и математичка логика.
Извештај Сажетак
детаљније
Извештај Комисије по конкурсу за избор у звање и на радно место једног ванредног професора за ужу научну област Комплексна анализа
Извештај Сажетак
детаљније
Извештај Комисије по конкурсу за избор у звање и на радно место једног доцента за ужу научну област Математичка анализа.
Извештај, сажетак
детаљније
Друштво математичара Србије публикује два научна часописа: Математички весник од 1949. године и Teaching of Mathematics од 1998. године.
Дуги низ година, уредници и чланови уређивачких одбора ова два часописа, аутори радова и бројни чланови Друштва, улагали су велике напоре да ти часописи постану међународно признати извори научних резултата. Међу уредницима, члановима уређивачког одбора и ауторима радова су бројни наставници и сарадници Математичког факултета. Квалитет публикованих резултата је верификован добијањем одговарајућих категорија часописа, на основу вишегодишњег праћења цитираности објављених радова (изражено импакт фактором часописа). Тако је часопис Математички весник признат као међународни часопис категорије М22, а Teaching of Mathematics као међународни часопис категорије М23.
Честитамо уредницима, члановима редакција и ауторима на овом великом успеху!
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан онлајн у среду, 11. јуна 2025. године, са почетком у 19 часова.
Предавач: др Драгиша Мишковић, др Никола Милошевић, Истраживачко-развојни институт за вештачку интелигенцију Србије
Наслов предавања: ГРУПА ЗА HCI И ПРОЈЕКАТ VERIFAI
Апстракт: Први део предавања биће посвећен активностима HCI групе на Институту. У другом делу предавања причаћемо детаљније о пројекту VerifAI. То је је отворени систем за одговарање на питања заснован на документима, развијен кроз сарадњу Истраживачко-развојног института за вештачку интелигенцију Србије и компаније Bayer, са фокусом на биомедицинску област. Посебно је усмерен на детектовање халуцинација - ситуација када вештачка интелигенција генерише уверљиве, али нетачне или измишљене одговоре представљене као чињенице - и проверу тачности одговора. Користећи напредне технике претраге и генерисања, VerifAI омогућава корисницима приступ тачним и проверљивим информацијама из релевантне научне литературе, првенствено из биомедицинских извора попут PubMed-а. Систем аутоматски проналази и наводи изворе на које се одговори ослањају, а модели за верификацију тврдњи откривају и означавају потенцијалне нетачности или дезинформације. На овај начин, VerifAI доприноси већем поверењу у примену вештачке интелигенције у биомедицинским истраживањима.
Напомена:
Регистрациона форма за учешће и линк за активно праћење предавања за регистроване кориснике (након логовања):
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CW5nJWDSEZDj7p32p
Нерегистровани корисници могу да прате предавања на овом линку (без могућности активног учешћа):
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/hR9vL94nD6QE8qQZj/xET9GcPMyR08nqH8lnS3SE7N5Vf00H7Lp9EBhsv6Lti
детаљније
Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 10. јуна 2025. године у сали 301ф Математичког института САНУ.
Предавач: Милош Николић, Универзитет у Београду - Саобраћајни факултет
Наслов предавања: ОДРЕЂИВАЊЕ РАСПОДЕЛЕ САОБРАЋАЈА НА МРЕЖИ ЗА ПОСТИЗАЊЕ КОРИСНИЧКОГ ЕКВИЛИБРИЈУМА ПРИМЕНОМ АЛГОРИТМА ОДУЗИМАЊА И ДОДАВАЊА ТОКОВА НА K ПУТЕВА
Апстракт: Проблем расподеле саобраћаја на мрежи један је од најважнијих проблема у планирању саобраћаја. Задатак с којим се суочавају саобраћајни инжењери и планери саобраћаја је да за прихватљиво време рада рачунара пронађу расподеле саобраћаја на мрежи којима се постижу кориснички еквилибријуми. Ове расподеле саобраћаја омогућавају поређења различитих саобраћајних сценарија и избор најбољег. У овом истраживању предложен је алгоритам одузимања и додавања токова на k путева (the k Paths Subtracting-Adding (k-PSA) algorithm). Овај алгоритам се састоји од две наизменичне фазе: 1) проширивања скупа расположивих путева и 2) одузимање и додавање путовања дуж генерисаних путева за сваки изворно – циљни пар чворова. Предложени алгоритам итеративно извршава ове две фазе док број путева за сваки изворно – циљни пар чворова не буде k. Предложени алгоритам тестиран је на 4 примера мрежа из литературе. Добијени резултати показали су да се предложеним алгоритмом добијају решења која су веома блиска корисничким еквилибријумима.
Напомена: Састанак Семинара је могуће пратити преко Zoom платформе
https://zoom.us/j/98882244385?pwd=J7mQbPGOBu0hGUHW2jnYM5jiblObMc.1
Meeting ID: 988 8224 4385
Passcode: 662305
детаљније
Извештај Комисије по конкурсу за избор у звање и на радно место једног редовног професора за ужу научну област Нумеричка математика и оптимизација.
Извештај, sažetak.
детаљније
Извештај Комисије по конкурсу за избор у звање и на радно место једног ванредног професора за ужу научну област Нумеричка математика и оптимизација.
Извештај, сажетак
детаљније