Одељење за математику, 26. октобар 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у петак, 26. октобра 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14 часова.

Предавач: Waclaw Marzantowicz, Faculty of Mathematics and Computer Science, Adam Mickiewicz University, Poznan

Наслов предавања: BOURGIN-YANG THEOREM AS A FINE VERSION OF THE BORSUK-ULAM THEOREM

Апстракт:  Предавање покрива историју примена еквиваријатних тополошких метода од класичне Борсук-Уламове теореме до примена у комбинаторици, нелинеарној анализи и геометрији.

детаљније

Математички методи механике, 25. октобар 2017.

Детаљније:

Током зимског семестра 2017. године, семинар Математички методи механике организује специјални курс - Алгебарске криве и примене у класичној механици.

Уводно предавање ће одржати Борислав Гајић 25. октобра 2017. Курс је намењен широком кругу слушалаца, укључујући студенте докторских, мастер и основних студија.

Састанци семинара одржавају се средом у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова. Више детаља о семинару може се наћи на http://www.mi.sanu.ac.rs/mmm/.

детаљније

Семинар за механику, 25. октобар 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 25. октобра 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.

Предавач: Михаило Чубривић, Институт за физику, Београд

Наслов предавања: ДИНАМИКА ЛЕКСОВИХ ПАРОВА, СУПЕРСИМЕТРИЈА И СОЛИТОНИ У НЕЛИНЕАРНИМ ШРЕДИНГЕРОВИМ ЈЕДНАЧИНАМА

Апстракт: Формулација нелинеарних парцијалних диференцијалних једначина на језику Лексових парова отвара пут ка тражењу солитонских решења и даје везу са интегралима кретања једначине. На предавању ћемо у уводном делу подсетити на неке класичне резултате из ове области, а затим ћемо показати како се ефективни Лексов Хамилтонијан узастопним канонским трансформацијама своди на стандардизовани облик на који се може применити метод инверзног расејања (и у случајевима где првобитни Лексов пар не даје одговор). Имитирајући метод убрзане конвергенције Колмогорова налази се критеријум за преживљавање солитона у присуству пертурбација (додатних чланова у једначини кретања). Солитонска решења одговарају Лексовим Хамилтонијанима са суперсиметричним спектром (и још неким ограничењима). Размотрићемо детаљно конкренте физичке системе где се овај формализам може применити, пре свега просторне солитоне у фоторефрактивној оптици.

детаљније

Семинар из астрономије и астрофизике, 24. октобар 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 24. октобра 2017, у сали 809 Математичког факултета са почетком у 18 часова.

Предавач: Lucio Crivellari, INAF - Osservatorio Astronomico di Trieste and Instituto de Astrofisica de Canarias

Наслов предавања: ALTERNATIVE REPRESENTATIONS OF THE RADIANT ENERGY TRANSPORT

Апстракт: In alternative to the representation of the electromagnetic field through the Maxwell`s equation and its propagation in terms of the corresponding wave equations, in this seminar we will consider a description based on the corpuscular theory of light. Such an approach leads to a picture analogous to that employed in fluid dynamics: the radiation field is assumed to consist of rays (photon beams) characterized by their energy and direction of propagation. The energy carried on by a ray is the fundamental observable of the transport process. Its quantitative representation by means of a suitable macroscopic quantity, namely the specific intensity of the radiation field, makes it possible to go beyond the ray picture and paves the way to a much more convenient mathematical formulation of radiative transfer (RT), widely used by astrophysicists.

The propagation of the radiation field through a material medium, for which we will adopt a semi-classical model based on the hypotheses of Planck, Bohr and Einstein, will be formulated as a kinetic (Boltzmann) equation that allows for the space-time evolution of the specific intensity of the radiation field. All the physical information, described at microscopic level by proper photon distribution functions, will be merged into a few macroscopic coefficients that characterized any specific RT equation.

Eventually, we will compare the description of the localization, energy balance and transport of radiant energy, as formulated in the Maxwell`s theory, with the macroscopic representation in terms of the specific intensity of the radiation field.

детаљније

КГТА семинар, 24. октобар 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 24. октобра 2017, у сали 844 Математичког факултета са почетком у 14 часова.

Предавач: Waclaw Marzantowicz, Faculty of Mathematics and Computer Science, Adam Mickiewicz University, Poznan

Наслов предавања: REEB GRAPHS AND CRITICAL POINT THEORY

Апстракт: На предавању ће бити речи о применама идеја Морсове теорије у Примењеној и рачунарској топологији (компјутерској графици).

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 24. октобар 2017.

Детаљније: Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 24.
октобра 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у
14:15 часова.

Предавачи: Јозеф Кратица, Вера Ковачевић-Вујчић, Мирјана Чангаловић

Наслов предавања: THE STRONG METRIC DIMENSION OF SOME GENERALIZED PETERSEN GRAPHS

Апстракт: In this paper the strong metric dimension of generalized Petersen graphs GP(n, 2) is considered. The exact value is determined  for the cases n = 4k and n = 4k + 2, while for n = 4k + 1 an upper  bound of the strong metric dimension is presented.

детаљније

Списак тема одобрених на седници ННВ одржаној 06.10.2017.

Списак тема одобрених на седници ННВ одржаној 06.10.2017.

детаљније

Конференција BIZIT 2017 – Природно дигитално, 01.11.2017.

На BIZIT-у вас очекују еминентни стручњаци из привреде и образовања који су припремили више од 30 презентација, панел дискусија и радионица.

BIZIT је добра прилика да упознате дигиталну економију као нову димензију пословања и да размените искуства са колегама. У прелепом амбијенту Клуба посланика биће довољно времена и за дружење.

Уколико се до сада нисте пријавили, то можете учини попуњавањем пријавног обрасца који се налази на сајту BIZIT-а. Пријавити се можете до уторка, 24. октобра до поноћи.

Сви котизовани учесници ће добити вредан котизациони сет и право за учествовање у наградној игри, са вредним наградним фондом.

Прелиминарна агенда BIZIT

За све додатне информације и договор око пријаве можете контактирати колегиницу Невенку Гашић, мејлом на адресу: nevenka@pcpress.rs

детаљније

Отворен Информативни центар Фондације Темпус

Фондација Темпус је отворила Информативни центар у Београду, на адреси Теразије 39, I спрат, који је од 2. октобра доступан сваког радног дана од 10 до 18 часова.

Инфо центар омогућава свим заинтересованим појединцима, као и представницима школа и високошколских установа, да на једном месту, без заказивања, добију све потребне информације у вези са образовањем у Србији и Европи, као и програмом Европске уније Еразмус+.

У Инфо центру се могу добити информације о могућностима за стипендирану мобилност (размене), волонтерске програме и омладинске размене, подршка у процесу пријављивања у вези са правилима програма Еразмус+ и CEEPUS и њиховим процедурама и сл. Информативни центар је место и за информисање о европским мрежама (eTwinning, EPALE, Europass, Euroguidance, Eurydice), као и средњеевропском програму за размену студената и професора – CEEPUS.

У склопу рада Инфо центра предвиђен је и посебан пакет услуга за информисање страних студената који бораве на мобилности у Републици Србији.

Више информација може се пронаћи на сајту Фондације Темпус

детаљније

Геометрија, образовање и визуализација са применама, 19. октобар 2017.

Наредни састанак Семинара, биће одржан у четвртак, 19. октобра 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 17:15 часова.

Предавач: Мирјана Ђорић, Математички факултет

Наслов предавања: ПОДМНОГОСТРУКОСТИ РЕАЛНЕ КОДИМЕНЗИЈЕ ДВА У КОМПЛЕКСНИМ ПРОСТОРНИМ ФОРМАМА

Апстракт:
Биће приказани неки резултати о подмногострукостима кодимензије два које су смештене у комплексне просторне форме и које задовољавају алгебарски услов наметнут на две геометријске стуктуре: на структуру подмногострукости представљену другом основном формом и на ендоморфизам индукован скоро комплексном структуром амбијентног простора на тангентно раслојење подмногострукости.

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести