Представљање извештаја о урађеној докторској дисертацији кандидата Маринка Тимотијевића, 12.04.2019. године.

Представљање извештаја о урађеној докторској дисертацији „Ауто-дуални симплицијални комплекси, њихова генерализација и примене у комбинаторици и геометрији“, кандидата Маринка Тимотијевића биће одржано у петак, 12.04.2019. године у сали 706 са почетком у 12 часова.

детаљније

Одељење за математику, 4. април 2019.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 4. априла 2019. у сали 2 МИ САНУ са почетком у 15 часова. У питању је заједнички састанак Одељења за математику и Семинара за Вероватносне логике.

Предавач: Весна Маринковић, Математички факултет, Универзитет у Београду

Наслов предавања: АУТОМАТСКО РЕШАВАЊЕ КОНСТРУКТИВНИХ ПРОБЛЕМА У ГЕОМЕТРИЈИ И ЊЕГОВЕ ПРИМЕНЕ

Апстракт: Конструктивни проблеми у геометрији представљају један од најдуже константно проучаваних проблема у математици. Задатак у конструктивним проблемима је да се за дату декларативну спецификацију геометријске фигуре одреди одговарајућа, по могућству еквивалентна, процедурална спецификација заснована на расположивим конструктивним корацима.

Главна тема овог предавања биће приказ система ArgoTriCS за аутоматско решавање локацијских конструктивних проблема из неког задатог корпуса. Такође, биће приказан и доказивач ArgoCLP за кохерентну логику уз чију помоћ су за једну поткласу конструктивних проблема генерисани формални докази. На крају предавања биће речи о могућим применама система ArgoTriCS: за доказивање (не)конструктибилности конструктивних проблема путем редукција и за померање конструисаних тачака у алатима за динамичку геометрију.

детаљније

Семинар Биоинформатика, 11. април 2019.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 11. априла 2019. у сали 718 Математичког факултета са почетком у 18:15.

Предавач: др Миљана Танић, научни сарадник на Институту за онкологију и радиологију

Наслов предавања: ПРИМЕНА ЦИЉАНОГ БИСУЛФИТНОГ СЕКВЕНЦИРАЊА У ЕПИГЕНЕТИЦИ КАНЦЕРА

Апстракт: Уз пар изузетака, свака ћелија мултицелуларних еукариота има идентичан геном. Оно што детерминише ћелијски фенотип је комбинација епигенетичких маркера које заједно одређују где, када и колико ће се експримирати информација кодирана у геному. ДНК метилација је један од најважнијих епигенетичких механизама неопходан за ћелијску диференцијацију. Измењен профил ДНК метилације је рани догађај у еволуцији карцинома, при чему долази до локалне хиперметилације тумор супресора и глобалне хипометлације.

Методе секвенцирања нове генерације (NGS) омогућиле су проучавање епигенома. За анализу ДНК метилације златни стандард је бисулфитно секвенирање (BS-seq), које поред резолуције на нивоу једног нуклеотида омогућава и фазну реконструкцију епиалела на нивоу једне очитане секвенце (sequencing read). Анализа целог епигенома је и даље изузетно скупа и биоинформатички захтевна метода, те су развијене методе за усмеравање секвенцирања на циљане регионе широм генома (CpG острва, регулаторне секвенце, и друге).

На семинару биће представљена упоредна анализа доступних метода за циљано бисулфитно секвенцирање, описани технички изазови и специфична биоинформатичка обрада ових података. Такође, биће приказана примена метода циљаног BS-seq на примеру студије интра-туморске хетерогености и еволуције неситноћелијског карцинома плућа (TRACERx студија).

детаљније

Студентски семинар, 5. април 2019.

Наредни састанак Семинара биће одржан у петак, 5. априла 2019. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 12:30.

Планирано је да у оквиру састанка Семинара своје радове представе студенти који су ушли у ужи избор за студентску награду МИ САНУ за најбољи мастер и научни рад студената.

Ивана Васиљевић, Електротехнички факултет у Београду: "Lyapunov Analysis of the Chaotic Colpitts Oscillator"

Апстракт: У раду су анализирани стабилност и хаотично понашање Colpitts-овог осцилатора коришћењем функција Љапунова. Урађена је линеаризација у околини еквилибријума и показана је нелинеарност система и одређена је граница стабилности што гарантује да трајекторије конвергирају у одређеном опсегу. Поменута анализа је рађена помоћу одговарајуће Љапунове функције. Теоријски резултати су поткрепљени и симулацијама у MATLAB-у.

Александра Влајковић, Природно-математички факултет у Нишу: "Теорија таласића и примене"

Апстракт: Предмет изучавања овог рада су таласићи, њихове особине и примене. Теорија таласића је недавно развијена област примењене математике која се бави обрадом сигнала, а настала је као неопходан одговор на ограничења и недостатке које намећу Фуријеова трансформација и краткотрајна Фуријеова трансформација. У раду су наведени типови трансформације (дискретна и непрекидна трансформација таласићима), начин конструкције таласића, као и фамилије таласића, као и фамилије таласића на којима се најчешће ради (Добеши, биортогонални таласићи, коифлетс, итд.) Таласић је функција таласне природе са компактним носачем. Названа је талас због осцилаторне природе, а мали је због коначног домена на коме је различита од нуле. Скалирање и транслација основног таласића дефинишу базу таласића. Међу многобројним применама таласића у разним областима математике, природних и техничких наука, издвојена је обрада сигнала и слика. FBI је за обраду записа отисака прстију усвојио стандард који се заснива на таласићима.

Милица Милуновић, Природно-математички факултет у Нишу: "Глобална динамика SIR епидемиолошког модела са медицинским третманом"

Апстракт: Тема овог рада је Глобална динамика SIR епидемиолошког модела са медицинским третманом, који је формулисан и анализиран је рад Dynamics of an SIR epidemic model with limited medical resources revisited, Nonlinear Analysis: Real World Applications 11 (2012) 312-324, autora Linhua Zhou i Meng Fan. У првој глави дате су основне дефиниције и тврђења за нелинеарне динамичке системе, уведен је појам бифуркације и изложена су четири основна типа локалних бифуркација. У другој глави су формирани и анализирани основни динамички модели инфективних болести: класичан SIR епидемиолошки модел, класичан SIR ендемски модел и стохастички SIR епидемиолошки модел. Такође, дефинисане су три основне граничне величине које утичу на контролу ширења болести и описан је метод за одређивање основног репродукционог броја. У трећој глави формулисан је SIR епидемиолошки модел са засићном стопом инциденце и засићном функцијом медицинског третмана и извршена је његова локална и глобална анализа. Одређени су положаји равнотеже, одређен је основни репродукциони број, испитана локална и глобална стабилност положаја равнотеже и показано је да у зависности од вредности параметра може доћи до четири буфуркација: транскритична бифуркација (бифуркација унапред), бифуркација уназад, седло-чвор бифуркација и Хопф бифуркација. На крају је изведена комплетна дискусија разматраног модела и уз помоћ програмског пакета MATHEMATICA урађена је одговарајућа нумеричка симулација, навођењем шест типичних примера динамике модела.

Хранислав Станковић, Природно-математички факултет у Нишу: "Карактеризација оператора ранга 1"

Апстракт: Предмет проучавања овог мастер рада су оператори ранга 1 и њихове карактеризације. У Глави 1 су изложени основни појмови и тврђења из функционалне анализе. Глава 2 се бави спектралном карактеризацијом оператора ранга 1, на Банаховим и локално конвексним тополошким просторима. Глава 3 је везана за нилпотентне операторе ранга 1, док се Глава 4 бави проблематиком очувања различитих својстава оператора ранга 1.

Срђан Стефановић, Математички факултет у Београду: "Хармонијска анализа на локално компактним Абеловим групама и примене у операторским алгебрама"

Апстракт: Хармонијска анализа на локално компактним Абеловим групама је област која је почела да се развија тридесетих година прошлог века. Између осталог, идеја је била да се резултати класичне Фуријеове анализе, пренесу и на случај произвољне локално компактне групе. Тако је, у првом делу рада, дат детаљан приказ ове области, од уводних појмова попут појма тополошке групе, Харове мере и теорије унитарних репрезентација до појма дуалне групе и доказивања кључних теорема Фуријеове анализе попут Планшарелове, Понтрјагинове теореме о дуалности и Фуријеове теореме инверзије. У другом делу рада описана је нераскидива веза наведених резултата са неким од најбитнијих проблема у операторским алгебрама из седамдесетих година прошлог века. Изложена је најпре Томита-Такесакијева теорија, једна од најзначајних у фон Нојмановим алгебрама, а затим је, у последњој глави, доказана теорема о дуалности за укрштени производ, која даје потпуну везу првог и другог дела рада. О значају претходно наведене теореме, најбоље говори чињеница да је одиграла једну од кључних улога у класификацији фактора типа III, за коју је Алан Кон, између осталог, 1982. добио Филдсову медаљу. Рад представља једну интердисциплинарну тему, јер се поред техника функционалне анализе, теорије мере, Фуријеове анализе и теорије оператора, обилато користе и теорија репрезентација, општа топологија и комплексна анализа.

детаљније

Геометрија, образовање и визуализација са применама, 4. април 2019.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 4. априла 2019. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 17:15.

Предавач: Слободан Вујошевић, Природно-математички факултет, Универзитет Црне Горе, Подгорица

Наслов предавања: БЕСКОНАЧНОСТ У МАТЕМАТИЦИ, ТЕОЛОГИЈИ И ФИЛОЗОФИЈИ

Апстракт: Аристотелово схватање бесконачности доминирало је у неизмењеном облику у математици, филозофији и теологији више од два миленијума. Тек у Канторовој теорији скупова оно је темељно преиспитано и измењено. У предавању ће превасходно бити речи о рецепцији те промене у филозофији и теологији.

детаљније

Семинар Катедре за рачунарство и информатику, 4. април 2019.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 4. априла 2019. у сали 718 Математичког факултета са почетком у 18:30.

У оквиру састанка Семинара, колега Душан Џамић ће представити предлог пријаве теме своје докторске тезе под називом "Нове методе кластеровања на комплексним мрежама"

Више детаља може се пронаћи на страници: http://computing.matf.bg.ac.rs/

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 2. април 2019.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 2. априла 2019. у сали 2 МИ САНУ са почетком у 14:15.

Наслов предавања: SERBIA-FORUM-PORTAL ЗА ДИГИТАЛНО ЧУВАЊЕ БАШТИНЕ

Апстракт: МИ САНУ представља портал за дигитално чување баштине, и позива све чланове удружења "Српски Кривак", да узму активног учешћа у промоцији и ширењу мисије овог портала, који обухвата широк спектар тема које су од интереса (од највећих архива и музеја на националном нивоу, па све до најмањих музејских збирки по селима Србије). Удружење "Српски Кривак" представља изложбу и књигу о коњичком генералу Душану Додићу, која је представљена на порталу http://www.serbia-forum.org кроз активности Завичајног музеја у Јагодини и музејске збирке у Трстенику. Модератор овог предавања је вајар Драган Раденовић. У излагањима учествују музејски саветник из Јагодине Душко Грбовић и кустос из Трстеника Јелена Вукчевић, као и проф. Др. Обрад Зелић и проф. др. Вељко Милутиновић.

На линку
http://www.serbia-forum.org/sf/Institucije/Zavicajni\_Muzej\_u\_Jagodini
налази се Каталог изложбе о коњичком генералу Душану Додићу (која кружи по Србији и у сваком месту се задржава месец дана), као и цела књига о генералу Душану Додићу на 200 страна (чије је публиковање финансирало Министарство културе и информисања Србије).

Ово предавање заједнички организују МИ САНУ и удружење "Српски Кривак".

детаљније

Презентације пројеката полазника семинара астрономије у Петници, 2. април 2019.

Презентације пројеката полазника семинара астрономије у Петници биће одржане у уторак, 2. априла 2019. године у сали 809 са почетком у 18 часова.

Теме и аутори:

"Могући сценарио настанка Великог јужног тока" (аутори: Матија Додовић и Предраг Деспотовић; ментор: Станислав Милошевић)

"Космолошки угаони момент и стабилност прото-халоа ултра-лаких аксиона" (аутори: Никола Савић и Лука Јевтовић; ментори: Матеја Бошковић и Владан Ђукић)

"Анализа дугорочне промене учесталости судара планетезимала и планета у систему TRAPPIST-1" (аутор: Никола Аничић; ментор: Владимир Ђошовић)

"Мапирање електронске температуре и електронске концентрације центра Орионове маглине употребом спектроскопије интегралног поља" (аутор: Лука Булаја; ментор: Николина Милановић)

"Орбитална динамика тела под дејством временски-периодичних пертурбација" (аутори: Милица Степановић и Ана-Марија Ћеранић; ментори: Матеја Бошковић и Владан Ђукић)

"Одређивање параметара глобуларног јата М92 помоћу функција луминозности" (аутор: Винка Дакић; ментори: Душан Вукадиновић и Дамњан Милић)

"Анализа вероватноће настанка полар-ринг галаксија, као последице малог судара, поређењем са подацима пројекта Ilustris" (аутор: Данило Ристић; ментор: Немања Мартиновић)

"Утицај смера ротације спиралних галаксија при судару на формирање елиптичне галаксије" (аутор: Катарина Врховац; ментори: Немања Мартиновић и Николина Милановић)

Свако излагање ће трајати 7 минута.

детаљније

Списак тема мастер радова одобрених на 360. седници ННВ-а одржаној 22.03.2019. године.

Списак тема одобрених на седници ННВ-а одржаној  22.03.2019. године.

детаљније

Одељење за математику, 29. март 2019.

Наредни састанак Семинара биће одржан у петак, 29. марта 2019. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15.

Предавач: Бориша Кузељевић, Департман за математику и информатику, Нови Сад

Наслов предавања: P-ИДЕАЛ ДИХОТОМИЈА И НЕКЕ ВЕРЗИЈЕ СУСЛИНОВЕ ХИПОТЕЗЕ

Апстракт: P-идеал дихотомија је комбинаторни принцип који следи из Пропер форсинг аксиоме. Неке важније последице P-идеал дихотомије су Суслинова хипотеза, Хипотеза о сингуларним кардиналима и Пројективна детерминисаност. Познато је да Пропер форсинг аксиома имплицира да се свако Аронсзајново дрво може утопити у рационалну линију, што је врло јака форма Суслинове хипотезе. На предавању ћемо испитати однос P-идеал дихотомије и ове верзије Суслинове хипотезе. Ово је заједнички рад са Стевом Тодорчевићем.

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести