Посета и предавање проф. Else Marie dos Santos Fernandes са Универзитета у Мадеири, 15. мај 2018.

Проф. др Elsa Maria dos Santos Fernandes, проректорка Универзитета у Мадеири, посетиће Универзитет у Београду од 14. до 18. маја 2018. у оквиру Еразмус програма размене. Проф. Fernandes се бави истраживањима у области методике наставе математике и рачунарства. Током свог боравка на УБ, проф. Fernandes ће посетити и Математички факултет 15. маја 2018. у 14 часова и разговарати са заинтересованим колегама о могућностима сарадње. Након тога, планирано је да проф. Fernandes одржи предавање под називом "Learning scenarios with robots and Augmented Reality" у сали за седнице Хемијског факултета на 1. спрату са почетком у 16 часова.

Позивамо заинтересоване професоре да се придруже састанку са проф. Fernandes у деканату Математичког факултета, а након тога да присуствују предавању наше гошће. Предавање проф. Fernandes је интересантно за студенте Математичког факултета, посебно за студенте модула Професор математике и рачунарства, те позивамо и студенте да присуствују овом предавању.

Апстракт предавања

Биографија проф. Fernandes

детаљније

Семинар за рачунарство и примењену математику, 15. мај 2018.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 15. маја 2018. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Александар Михајловић, БеоГен

Наслов предавања: ПРОЦЕСИ ГРАНАЊА И ХИЈЕРАРХИЈСКИ МОДЕЛИ ЋЕЛИЈСКЕ ЕВОЛУЦИЈЕ У ТУМОРИМА

Апстракт: Приступи математичког моделирања постају све више уобичајени у истраживању рака. Сложеност рака је добро прилагођена квантитативним приступима. Квантитативни модели се баве многим питањима везаним за иницијацију тумора, прогресију и метастазе, као и интра-туморску хетерогеност, реакције третмана и отпорност према третманима. Како се ћелијске генетске линије разграњују и изглед структура ћелијских генетских хијерархија је интегрално за разумевање природе тумора и предвиђање његовог понашања. Процес гранања је експонцијални стохастички процесни модел ћелијске деобе, мутација и ћелијске смрти. Процес се често моделира као Марковљев процес заснован на претпоставци да се сваки поједини ћелијски догађај јавља истом брзином, независно од састава, величине популације или тачке у времену.

детаљније

Пробни пријемни испит, субота 16.06.2018.

Пробни пријемни испит ће се одржати у суботу 16. јуна 2018. године у 9:45 часова у просторијама зграде на Студентском тргу 16. Кандидати који раде пробни пријемни испит треба да понесу личну карту (у случају да неко од кандидата нема личну карту, потребно је да понесе неки други идентификациони документ, на коме се налази фотографија кандидата), оловку и уплатницу.

Распоред кандидата по салама

детаљније

Представљање извештаја о урађеној докторској дисертацији кандидата Ивана Чукића, 18.05.2018.

Детаљније

детаљније

Научностручни скуп Информатика 2018, 15.05.2018.

Друштво за информатику Србије организује Научностручни скуп Информатика 2018. „Нови трендови у развоју информационих система“ у уторак, 15.05.2018. у 11 сати на Грађевинском факултету у Београду, Булевар Краља Александра 73, Велика сала.

П р о г р а м:

Регистрација учесника  од 10:30 до 11:00 у холу испред Велике сале

11:00  Отварање скупа

  1. Доцент. др  Огњен Пантелић, Факултет организационих наука: „ЕРП у облаку“

  2. Доцент др Жарко Станисављевић, Електротехнички факултет: „Савремени трендови у области сигурности и заштите података“

  3. Доцент др Ђорђе Кривокапић,  ФОН: „Утицај ГДПР-а на информатичке делатности и софтверско инжењерство“

  4. Срећко Миодраговић, ComTrade: „ICO (initial coin offering) – иницијална понуда coina/tokena

  5. Петар Богојевић и Вукашин Влаховић, САГА: „Локацијски сервиси у служби маркетинга и продаје”


Учешће на скупу ИНФОРМАТИКА 2018. помоћиће Вам  да:
-    квалитетно користите ЕРП у “облаку“,
-    ефикасно заштитите своје податке,
-    припремите се за примену Уредбе ГДПР,
-    добијете најновије вести о блокчеину и понуди цоина/токена
-    упознате локацијске сервисе
-    разговарате са еминентним ИТ експертима...

Због ограниченог броја места, долазак са назнаком “ИНФОРМАТИКА 2018“  најавите на:
office@dis.org.rs

Чланарина за ДИС износи 1.000,00 и уплаћује се на 160-17805-11 или у готовом, на скупу.

За студенте, ученике, наставнике, чланове и колективне чланове ДИС улаз је бесплатан.
Након скупа, око 13 сати, одржаће се скупштина Друштва за информатику Србије.

Никола Марковић,
председник Друштва за информатику Србије

детаљније

#CodeGovernment Hakaton, пријаве до 13.05.2018. и најава за данашњи догађај, 10.05.2018.

Канцеларија за ИТ и еУправу у сарадњи са Кабинетом председника Владе и Иницијативом Дигитална Србија организује #CodeGovernment Hakaton намењен унапређењу корисничког искуства на Националном Порталу еУправа. Хакатон ће се одржати од 25. до 27. маја у Стартит Центрима у Београду и Новом Саду и простору Дели у Нишу.

Ако волите да програмирате, иновативни сте и спремни да прихватите изазов и приближите администрацију грађанима ”на клик” пријавите се са својим тимом и посветите 48 сати мапирању новог дигиталног пута електронске управе ка грађанима — #CodeGovernment.

ВАЖНО:

Канцеларија за ИТ и еУправу, данас у четвртак 10.05.2018. године, организује mettup-е у Нишу, Новом Саду и Београду.
Ово ће бити прилика да се студенти додатно информишу и чују планове за организацију  #CodeGovernment Hakatona чији ћете део бити и Ви.

https://startit.rs/kako-kodirati-drzavu-dogadaj-nis/

https://startit.rs/kako-kodirati-drzavu-novosadski-meetup-povodom-codegovernment-hakatona/

https://startit.rs/kako-kodirati-drzavu-meetup-beograd/

Подсећамо све студенте да су обезбеђене значајне награде и да је рок за пријављивање 13. мај. Више информација можете пронаћи на сајту Хакатона:
https://startit.rs/e-uprava-hakaton-2018/

Хакатон ће се одржати од 25. до 27. маја у Београду, Новом Саду и Нишу.

детаљније

Листа кандидата за ректора Универзитета у Београду

На Листи кандидата за ректора Универзитета у Београду за школску 2018/2019, 2019/2020. и 2020/2021. годину евидентирана су три кандидата, и то:

1. Др АЛЕКСАНДАР ЛИПКОВСКИ, редовни професор Математичког факултета

2. Др МИЛОШ НЕДЕЉКОВИЋ, редовни професор Машинског факултета

3. Др ИВАНКА ПОПОВИЋ, редовни професор Технолошко-маталуршког факултета

Целу вест погледајте на сајту Универзитета у Београду

детаљније

Одбрана докторске дисертације Наташе Глишовић, 11.05.2018.

Одбрана докторске дисертације Наташе Глишовић „Оптимизација проблема управљања односима користи и трошкова при распоређивању пројеката применом метахеуристичких алгоритама" биће одржана у петак 11.05.2018. у 12:45 сати у сали 706.

детаљније

ДОДЕЛА ДИПЛОМА, 06.06.2018.

Фотографије са свечане доделе диплома

детаљније

Одељење за математику, 11. мај 2018.

Наредни састанак Семинара биће одржан у петак, 11. маја 2018. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15.

Предавач: Наташа Ђурђевац Конрад, Zuse Institute Berlin

Наслов предавања: МЕТАСТАБИЛНИ МАРКОВЉЕВИ ПРОЦЕСИ И ЊИХОВЕ ПРИМЕНЕ

Апстракт: Метастабилни Марковљеви процеси се карактеришу релативно дугим боравком у псеудо-еквилибријуму (такозваном метастабилном скупу), уз ретке и брзе скокове из једног у други псеудо-еквилибријум. Метастабилност је особина многих процеса у природи, на пример динамике протеина и других биомолекула, где метастабилни скупови одговарају специфичним просторним конформацијама протеина, које су есенцијалне за правилно обављање биолошких функција. Зато је проналажење метастабилних скупова и динамичких особина процеса веома битно у биомедицинском истраживању.

У оквиру овог предавања биће приказане основне математичке конструкције метастабилних Марковљевих процеса, као и одабрани оригинални резултати базирани на анализи спектра генератора посматраног Марковљевог процеса, са фокусом на реверзибилне процесе. Такође, биће разматран и случај нереверзибилних Марковљевих процеса, где доминантне сопствене вредности генератора могу бити комплексне. Примена метастабилних процеса и представљених метода биће илустрована на примеру анализе структуре графова, као што су проналажење кластера (модула) и глобалне повезаности графа.

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести