Семинар Геометрија, визуелизација и образовање са применама, 10. јун 2010.

Детаљније:

У четвртак, 10.6. 2010. у 17:15 часова у сали 301ф Математичког Института САНУ, Кнез Михајлова 35,  предавање ће одржати Мирјана Милијевић

Назив: Геометрија CR подмногострукости комплексних просторних форми.

Апстракт

детаљније

Семинар за примењену математику, 8. јун 2010.

Детаљније:

Наредни састанак Семинара за примењену математику одржаће се у уторак, 8. јуна 2010. у 14:15 у сали  301ф МИ САНУ.

Предавач: Ана Савић, Висока школа електротехнике и рачунарства, Београд

Назив предавања: СИСТЕМ ЗА ДАЉИНСКО УЧЕНЈЕ МАТЕМАТИКЕ "ИНТЕРНЕТУЧЕЊЕ"

Апстракт: У овом раду дата је анализа  постигнутог у области примене савремених метода и технологија у настави математике у свету и код нас. Као пример, описана је реализација наставе математике на Високој школи електротехнике и рачунарства у Београду, коришћењем софтвера "ИнтернетУчење" креираног за те потребе. Приказани су резултати успеха студената који су користили софтвер за даљинско учење математике у односу на студенте који су учили на традиционалан начин.

детаљније

Предавање проф. Матија Вуоринена, 8. јун 2010.

Проф. Мати Вуоринен (Matti Vuorinen) са Универзитета у Хелсинкију (Финска), посетиће Београд у периоду 3 - 10. јуна 2010, на позив Математичког факултета Универзитета у Београду.

Проф. Вуоринен ће одржати предавање "Quasiconformal maps and Holder continuity" у уторак, 8. јуна у 14х у сали 843 на Математичком факултету.

детаљније

Семинар Катедре за астрономију, 8. јун 2010.

Детаљније:

Састанак Семинара из астрономије и астрофизике одржаће се у уторак, 8. јуна 2010. године, у 18 сати, у просторијама Катедре.

Предавач:  др Samir Salim (Astronomy Department, Indiana University)

Назив предавања: "Формирање звезда у галаксијама на средњем црвеном помаку"

детаљније

Одбрана докторске дисертације мр Александра Савића, 9. јун 2010.

детаљније

Одбрана докторске дисертације мр Владице Андрејића, 4. јун 2010.

Детаљније:

Одбрана докторске дисертације мр Владице Андрејића под називом:

"Принцип дуалности за Осерманове многострукости"

одржаће се у уторак, 4. јуна 2010. у 12h, на Математичком факултету, у  сали 706 (IV спрат).

детаљније

Представљање пројекта Интегрисани Тренажни Систем - ИТС, 3. јун 2010.

Детаљније:

Савремене тенденције и експанзија информационих технологија доносе велике промене на пољу обуке, савладавању и тренирању нових техника и вештина. Информационе технологије доносе прихватљивији приступ учењу кроз модуларне, прилагодљиве и финансијски прихватљиве софтверске пакете.

Интегрисани Тренажни Систем (ИТС) представља скуп софтверских пакета намењених као допуна обуци и провери знања појединаца у безбедоносним институцијама и едукативним установама-факултетима који школују безбедоносни кадар. ИТС обухвата софтвере који креирају потенцијално кризне ситуације и догађаје и на тај начин обучава корисника у процесу реаговања, одлучивања и оптималног коришћења расположивих ресурса у датим ситуацијама. Пројекат је настао на Факултету безбедности Универзитета у Београду, а идеја је да се студенти Математичког факултета придруже ИТС развојном тиму и стекну корисна практична знања. Циљ пројекта је креирање поузданог софтвера који ће, захваљујући својој модуларности, наћи вишеструку примену у едукативним и професионалним институцијама Републике Србије. ИТС пројекат ће представити Александар Ђокић, координатор ИТС развојног тима, у четвртак, 3. јуна 2010. у 14h на Математичком факултету у сали 706.

Више информација о ИТС пројекту можете наћи на страни

http://www.fb.bg.ac.rs/index.php?option=com_content&task=view&id=687&Itemid=1342

детаљније

Састанак тима пројекта Qlab Математичког факултета и пријем нових чланова, 3. јун 2010.

Детаљније:

Пројекат Qlab Математичког факултета има за циљ развој некомерцијалног софтвера отвореног кода (open source) који би служио као алтернатива комерцијалном софтверском пакету Matlab. Пројекат реализује студенски тим Математичког факултета, уз руководство и подршку професора Математичког факултета и стручњака из Microsoft-а Србија.

Идеја је да се кроз Qlab пројекат искористе сви потенцијали студената Математичког факултета, како студената рачунарских смерова и модула, тако и студената студијског програма Математика (теоријска, примењена математика, професор математике и рачунарства,...). Након презентација Qlab пројекта на научно стручном скупу Информатика 2010. (http://www.dis.org.rs/www2/index.html) и Симпозијуму "Математика и примене"(http://alas.matf.bg.ac.rs/~konferencija/), доста студената Математичког факултета се заинтересовало за пројекат, са жељом да се придруже Qlab тиму и учествује у развоју овог софтвера отвореног кода.

Позивамо све заинтересоване студенте који желе да учествују у стварању Qlab-а да нам се придруже на састанку Qlab тима који ће се одржати у четвртак, 3. јуна у 17h у ЈАГИЋЕВОЈ (сала Јаг2). Планирамо да на састанку формирамо подтимове пројекта.

Подтимови су:

1. Развојни тим - Developpment (студенти студијског програм Информатика и модула Рачунарство и информатика)

2. Математичка израчунавања - Base mathematical Calculation (студенти модула Рачунарство и информатика, Теоријска математика и примене и Примењена математика)

3. Тестирање -Testing (студенти свих студудијских програма и модула)

4. Помоћ - Help (студенти модула Професор математике и рачунарства)

Више детаља о Qlab-у можете наћи овде.
Додатна питања можете поставити на qlabmatf@live.com.

детаљније

Састанак Одељења за математику, 4. јун 2010.

Детаљније:

Наредни састанак Одељења за математику одржаће се у петак, 04.06.2010. 14 часова, у сали 2 МИ САНУ.

Предавач: Мирјана Исаковић-Илић, Економски факултет, Универзитет у Београду

Назив предавања: ТАБЛОИ И СЕКВЕНТИ

Садржај: Супструктурне логике су све оне логике чија се секвентна формулација може добити из Генценовог система LK, елиминацијом и/или рестрикцијом појединих структурних правила. Аутоматизација поступка за утврђивање доказивости задате формуле, у некој од одлучивих супструктурних логика, веома је занимљив, често тежак задатак. Једна од метода, која се користи у формулацији доказивача теорема је метода таблоа.

 

детаљније

Семинар Геометрија, визуелизација и образовање са применама, 3. јун 2010.

Детаљније:

У четвртак, 3.6.2010. у 17:15 часова у просторијама Математичког института САНУ, Кнез Михајлова 35, сала 301ф, предавање ће одржати Мирослава Антић.

Назив  предавања:  Слант подмногострукости сфере S6

Апстракт: Подмногострукост неке скоро комплексне многострукости је слант уколико је Келеров угао, односно угао између слике произвољног тангентног вектора при скоро комплексном пресликавању и тангентног простора константан. Слант подмногострукости сфере S6 морају бити површи, али нема пуно познатих примера.

Предавање је приказ досадашњих напора Срђана Вукмировића и М. Антић да класификују минималне слант подмногострукости сфере S6, у питању су још недовршени резултати. Биће приказани покретни репери који су прилагођени односу према скоро комплексној структури и тиме погодни за проучавање површи и везе између облика елипсе кривине и осталих особина.

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести