Током школске 2009/2010. године, у оквиру Семинара Математички методи механике, одржава се двосеместрални курс Торусна топологија. Курс се организује у сарадњи са ЦГТА семинаром.
У среду, 20. јануара 2010. у 12 часова, предавање ће одржати
Раде Живаљевић: "СИМПЛЕКСИ, СИМПЛИЦИЈАЛНИ КОМПЛЕКСИ, ТРИАНГУЛАЦИЈЕ ИТД."
Апстракт: Први део предавања, базиран на приложеном документу, представља рекапитулацију фундаментално важних чињеница из геометрије и комбинаторике симплекса. У другом делу предавања, под називом "Hauptwermutung", биће приказани знаменити примери које је конструисао Џон Милнор, симплицијалних комплекса који су хомеоморфни, али нису комбинаторно изоморфни, тј. немогуће их је било каквим потподелама свести на изоморфне симплицијалне комплексе.
Задатке везане за геометрију симплекса мозете наћи овде.
Курс се одржава у Математичком институту САНУ, Кнеза Михаила 36, трећи спрат.
детаљније
У четвртак, 14.1. 2009 у 17:15 часова у просторији 843 на Математичком факултету, предавање ће одржати проф др Стана Никчевић.
Назив предавања: Геометрија вокерових (Walker) многострукости
Апстракт
У четвртак 21.1.2009 у 17:15 часова у просторијама Математичког Института САНУ, Кнез Михајлова 35 (сала 301ф), предавање ће одржати проф др Мирјана Ђорић
Назив предавања: CR подмногострукости комплексног пројективног простора
Апстракт
детаљније
Поштоване колеге,
част нам је и задовољство што можемо да вас обавестимо и позовемо на свечану прославу поводом обележавања Дана Математичког факултета у уторак, 29. децембра 2009. са почетком у 16 сати у Народној скупштини, улица Краља Милана 14.
Ове године наша прослава имаће и један хуманитарни печат.
детаљније
Током школске 2009/2010. године, у оквиру Семинара Математички методи механике, одржава се двосеместрални курс Торусна топологија. Курс се организује у сарадњи са ЦГТА семинаром.
детаљније
Среда, 30. децембар 2009. у 14 часова Љубица Опарница: "ДИФЕРЕНЦИЈАЛНЕ ЈЕДНАЧИНЕ СА ИЗВОДИМА РЕАЛНОГ РЕДА, други део"
Састанци Семинара одржавају се у Математичком институту САНУ, Кнеза Михаила 36, трећи спрат.
детаљније
У четвртак, 24.12.2009. у 17:00 часова у просторији 301ф, Математички Институт, Кнез Михајлова 35, предавање ће одржати Милош Миловановић
Назив предавања: Антропозофија професора Радојчића
Апстракт: Биће речи о др Милошу Радојчићу, професору Природно-Математичког факултета у Београду и дописном члану САНУ, као и једном од оснивача Југословенског антропозофског друштва. У позадини целокупног Радојчићевог истраживања у математичким наукама било је антропозофско учење и у том учењу геометрија. Она га је водила ка тада најсавременијим проблемима математике и математичке физике.
Напомена: Предавање колегинице Стане Никчевић од прошлог четвртка није одржано због спречености предавача (штрајк таксиста и општи колапс у граду). Предавање ће се одржати после Нове године, а тачан термин биће објављен накнадно.
детаљније
Др. Инг. Тамара Несторовић, Mechanik adaptiver Systeme, Ruhr-Universitat Bochum, Germany:
MODEL DEVELOPMENT OF A SMART ACOUSTIC STRUCTURE AND ITS IMPLEMENTATION FOR THE MODEL-BASED ACTIVE STRUCTURAL ACOUSTIC CONTROL
Abstract: Two approaches for model development of a smart acoustic box are presented: the finite element (FE) approach and the subspace identification. Both approaches result in a state-spacemodel, which can be used for obtaining the frequency responses and for the controller design. In order to validate the developed FE model and to perform the subspace identification, an experimentalHardware-in-the-Loop set-up with the acoustic box and dSPACE system is used. Based on the developed models the control methods are suggested and implemented for the noise reduction within the acoustic structure. As the noise measure, the pressure of the acoustic fluid at a prescribed point within the acoustic box is defined. Investigations through numerical simulations and experimental studies have shown a good agreement between the FE-based and identified models as well as a considerable reduction of the noise level using the suggested control methods (optimal and adaptive control).
Предавање ће се одржати у уторак, 22.12.2009. у 14:15, сала 301ф МИ САНУ.
детаљније
Наредни састанак ЦГТА семинара одржаће се у уторак, 22.12.2009, 18:00 - 20:00 на Математичком факултету, пројектор сала (IV спрат, рачунарска лабораторија).
Владимир Лазић (Max Planck, Bonn):"Како класификовати алгебарске варијетете!?"
Апстракт: "Биће представљен појам канонског прстена у алгебарској геометрији, и биће објашњено како он помаже да се класификују варијетети. Видећемо зашто је Мори добио Филдсову медаљу 1990., као и коме се она можда смеши 2010. Обећавам доста Г и А, као и понешто од Ц и Т."
Веома ми је драго (Р.Ж.) да за крај 2009. имамо једно изузетно интересатно предавање једог од наших најперспективнијих младих математичара! Владимира сви добро знамо а за још млађе учеснике ЦГТА семинара ево два-три детаља из његове биографије.
докторат: Trinity College, University of Cambridge (2009)
област: алгебарска геометрија, бирационална класификација варијетета
награде: 03/2007 Rayleigh-Knight Prize, University of Cambridge
07/2005 Tripos Prize, Trinity College, Cambridge
02/2004 Student of Generation, University of Belgrade
12/2003 Student of Generation, Faculty of Mathematics, University of Belgrade
07/2002 1st Prize, International Mathematical Competition for University Students, Warsaw, Poland, itd.
Ово је још једна прилика да видимо Владу на делу, сазнамо новости из АГ али за млађе и да добију савет из прве руке о томе како се конкурише на докторске студије Кембриџу!
Поздрав за све и срећно у 2010. од ЦГТА тима! Р.Ж.
детаљније