Апроксимације и израчунавања, теорија и примене, 30.11 - 02.12.2017.

Одељење за математику, физику и гео-науке САНУ има част да Вас позове да присуствујете међународном научном скупу Апроксимације и израчунавања - теорија и примене, који се одржава од 30. новембра до 2. децембра 2017. поводом деведесетог рођендана професора Волтера Гаучија.

Свечано отварање одржаће се у четвртак 30. новембра 2017. године у 10 сати у свечаној сали САНУ, Кнез Михаилова 35/II.

Програм скупа

детаљније

Вероватносне логике, 30. новембар 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 30. новембра 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 15 часова.

Предавач: Милош Миловановић

Наслов предавања: ДИНАМИЧКИ ИДЕНТИТЕТ БРАУВЕРОГ КОНТИНУУМА

Апстракт:
Брауверов интуиционизам разматрамо у појмовима физике комплексних система налазећи да његов динамички аспект одговара присуству временског оператора који је седамдесетих година прошлог века увео Ilya Prigogine. Примењена на заснивање континуума, назначена аналогија разоткрива статистички приступ овом проблему доводећи до модела који примену налазе у обради сигнала и фракталној геометрији.

детаљније

Презентација Виртуелне библиотеке Математичког факултета: Од идеје до 4000. наслова, 14.12.2017.

14. децембра 2017. године у 18 сати у просторијама Удружења Милутин Миланковић, Поп Лукина 1Б, одржаће се презентација Виртуелне библиотеке Математичког факултета Универзитета у Београду, "Од идеје до 4000. наслова".

Позивамо све заинтересоване да присуствују презентацији.

детаљније

Обележавање јубилеја VNS-методе: 20 година од објављивања првог рада, 28. новембар 2017.

Метода променљивих околина (енгл. Variable Neighborhood Search, VNS) настала је деведесетих година прошлог века у истраживачком центру GERAD у Монтреалу. Први рад у часопису везан за VNS  Н. Младеновић, П. Хансен (1997), Variable neighborhood search, Computers and Operations Research, 24 (11):1097–1100. doi:10.1016/с0305-0548(97)00031-2  цитиран је преко 3000 пута. Од тада је ова метода успешно примењивана на многе проблеме комбинаторне и континуалне оптимизације. Бројне су и њене модификације, као и хибридизације са другим методама.

Састанак семинара за рачунарство и примењену математику посвећен јубилеју VNS методе биће одржан у уторак, 28. новембра 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

О развоју и применама VNS-а, као и о истраживачима који су у томе учествовали, у свету и у Србији, говориће један од њених аутора, проф. Ненад Младеновић.

Најава и апстракт предавања

детаљније

Семинар за механику, 29. новембар 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 29. новембра 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.

Предавач: Иван Шестак, Рударско-геолошки факултет, Универзитет у Београду

Наслов предавања: ЕГЗИСТЕНЦИЈА РЕШЕЊА ЗА АПСТРАКТНУ ЕЛИПТИЧКУ ХЕМИВАРИЈАЦИОНУ НЕЈЕДНАКОСТ

Апстракт:
Широка класа задатака, нпр. у механици чврстог тела, има варијациону формулацију у облику хемиваријационих неједначина. Један такав пример би био задатак с трењем, које је представљено у облику немонотоне и вишезначне функције. За такве задатке биће разматрана егзистенција решења.

детаљније

Математички методи механике, 29. новембар 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 29. новембра 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14 часова.

Предавачи: Божидар Јовановић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: ПРАМЕНОВИ И ЛИНИЈСКА РАСТОЈАЊА

Апстракт:
У питању је предавање у оквиру специјалног курса "Алгебарске криве и примене у класичној механици".

детаљније

Семинар из астрономије и астрофизике, 28. новембар 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 28. новембра 2017, у сали 809 Математичког факултета са почетком у 18 часова.

Предавач: Марко Сталевски, научни сарадник Астрономске опсерваторије у Београду

Наслов предавања: ПРЕНОС ЗРАЧЕЊА КРОЗ ПРАШИНУ МОНТЕ КАРЛО МЕТОДОМ

Апстракт:
У овом предавању биће изложен проблем преноса зрачења кроз прашину, са посебним освртом на тзв. Монте Карло методу. Потом ће бити представљено једно софтверско решење, програмски код SKIRT, и низ његових примена на моделирању прашине у различитим астрофизичким срединама. Биће дат осврт на неке скорије, неочекиване резултате посматрања и моделирања прашине у околини супермасивних црних рупа која донекле мењају стандардну слику коју имамо о активним галактичким језгрима.

детаљније

КГТА семинар, 28. новембар 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 28. новембра 2017, у сали 844 Математичког факултета са почетком у 14 часова.

Предавач: Александар Вучић

Наслов предавања: РАЗНИ ПРОИЗВОДИ У АЛГЕБАРСКОЈ ТОПОЛОГИЈИ (ЗА КОЈЕ СТЕ МАЊЕ ЧУЛИ)

Апстракт:
У оквиру предавања продискутоваћемо (троструки) Масијев (Massey) производ, леви и десни функционални "кап производ" као и неке њихове особине. У другом делу ће бити приказан рад H.Uehara, W.S.Massey: "The Jacobi Identity for Whitehead Products" у којем су помоћу осталих производа доказали Јакобијев идентитет за Whitehead-ов производ. У трећем делу (ако стигнемо) биће речи о коришћењу структуре Лиове алгебре Whitehead-овог производа Hilton-Milnor-овој теореми.

детаљније

Математички факултет на Serbian Visions 2017

Serbian Visions 2017 је викенд манифестација, мултиконгрес који у својих 60 двочасовних манифестација обухвата широк спектар тема: образовање, људска права, економију, културу, здравље, заштиту животне средине, безбедност, иновације, као и многе друге.

Време: 25. и 26. новембар 2017. субота и недеља, од 10 до 20 сати
Место: Хотел Radisson Blu Old Mill, Београд

Мултиконгрес Serbian Visions, као и претходне две године, обухвата различите теме. Публици ће се представити организације цивилног сектора, стручне асоцијације, институције и представници привреде који се баве хуманитарним радом, унапређењем положаја маргинализованих група, заштитом животне средине, заштитом животиња, образовањем, иновацијама, новим технологијама, проблемом незапослености, и др.

Позивамо вас да посетите поставку Математичког факултета, која је посвећена Сунчевом систему и настанку комета, и то у суботу 25.11. од 10 до 12 сати.

Улаз је бесплатан.

Детаљан програм за оба дана

детаљније

Геометрија, образовање и визуализација са применама, 23. новембар 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 23. новембра 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 17 часова.

Предавач: Миодраг Матељевић, академик САНУ, Математички факултет

Наслов предавања: AHLFORS-SCHWARZ LEMMA, HYPERBOLIC GEOMETRY, THE CARATHEODORY AND KOBAYASHI METRICS

Апстракт: We will give a review about some properties of hyperbolic metrics and various of Schwarz lemma.

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести