Семинар за рачунарство и примењену математику, 20. јун 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 20. јуна 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Владимир Филиповић, Математички факултет, Универзитет у Београду

Наслов предавања: SOLVING THE MAXIMUM BETWEENNESS PROBLEM WITH ELECTROMAGNETISM METAHEURISTIC

Апстракт: An electromagnetism (EM) metaheuristic for solving NP hard Maximum Betweenness Problem (MBP) is presented. Presentation describes elements of the proposed solution: new encoding scheme with appropriate objective functions, specific representation of the individuals (which enables the EM operators to explore the searching space in a way that achieves high quality solutions) and effective 1-swap based local search procedure (improved by the specific caching technique is performed on each EM point). Designed algorithm is tested both on real and artificial instances from the literature. Obtained experimental results and statistical analysis indicates quality of the proposed EM approach.

This is joint work with A. Kartelj, D. Matić.

детаљније

Вероватносне логике, 20. јун 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 20. јуна 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 16 часова.

Предавач: Thomas Studer, Institute for Informatics, University of Bern, President of the Swiss Society for Logic and Philosophy of Science

Наслов предавања: BLOCKCHAIN LOGIC

Детаљније: Blockchains are distributed data structures that are used to achieve consensus in systems for cryptocurrencies (like Bitcoin) or smart contracts (like Ethereum). Although blockchains gained a lot of popularity recently, there is no logic-based model for blockchains available. In our talk, we present the basic principles and mechanisms of blockchains and discuss the need for various kinds of blockchain logics. Then we introduce BCL, an epistemic logic to reason about the belief change dynamics induced by blockchain updates. We establish soundness and completeness of BCL with respect to a simple blockchain model.

детаљније

Вероватносне логике, 15. јун 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 15. јуна 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 15 часова.

Предавачи: Ненад Стојановић

Наслов предавања: ЛОГИКЕ СА ОПЕРАТОРИМА МЕТРИКЕ

детаљније

Геометрија, образовање и визуализација са применама, 15. јун 2017.

Наредни састанак Семинара, биће одржан у четвртак, 15. јуна 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 17:15 часова.

Предавач: Мирослава Антић, Математички факултет, Универзитет у Београду

Наслов предавања: ЛОКАЛНО СТРОГО КОНВЕКСНЕ ХИПЕРПОВРШИ КОНСТАНТНЕ СЕЛЕКЦИОНЕ КРИВИНЕ

Апстракт: Биће приказан део текућег истраживања локално строго конвексних хиперповрши константне секционе кривине чији оператор облика има највише једну једнодимензиону сопствену вредност.

Биће доказано да уколико оператор облика нема једнодимензионе сопствене вредности, онда хиперповрш мора бити афина хиперсфера, а да уколико има тачно једну такву сопствену вредност, онда може имати највише две вишедимензионе. Притом, таква хиперповрш је онда или уопштени Калабијев производ две сфере или производ сфере и тачке.

детаљније

Конкурс Математичког института САНУ за награђивање студентских радова

Математички институт САНУ расписао је Конкурс за доделу награда за студентске радове из области:
1) математике и механике
2) рачунарства за 2017. годину.

Комплетан тест конкурса налази се на страни:
http://www.mi.sanu.ac.rs/novi_sajt/news/news_pages/images/StudentskiKonkurs2017.pdf

детаљније

Семинар Методологија истраживања на Универзитету у Београду, 14. јун 2017.

Универзитет у Београду организује семинар "Методологија истраживања", који ће се одржати 14. јуна 2017. године са почетком у 10 часова у свечаној сали Ректората, Студентски трг 1.

Семинар се организује као једна од активности пројекта "Enhancement of HE Research Potential Contributing to Further Growth of the WBC Region" (Re@WBC) из програма Еразмус+. Висе информација о пројекту може се наћи на страни http://rewbc.ni.ac.rs/

Учесници Семинара ће имати могућност да се пријаве и за семинар у организацији Универзитета у Крагујевцу намењеном едукацији младих истраживача. Циљ је упознавање младих истраживача са добром праксом реномираних европских универзитета у следећим областима:
-писање пројеката и пројектни менаџмент
-етика у истраживању
-предузетништво.

Семинар ће се одржати 11. и 12. септембра 2017. у Крагујевцу. Све трошкове пута и смештаја сноси Универзитет у Београду.

Пријава за Семинар на Универзитету у Београду траје до 12.06.2017. године до 17 часова. Неопходно је попунити пријавни лист и послати је електронским путем на sseslija@tmf.bg.ac.rs. Није неопходно потписивати пријаву.

детаљније

Одбрана докторске дисертације Милице Вучетић, 15.06.2017.

Одбрана докторске дисертације Милице Вучетић „Оптичка детекција остатака супернових и утицај њихове емисије у линији Hα на одређивање стопе формирања звезда“, биће одржана у четвртак, 15.06.2017. у 17 сати у сали 718.

детаљније

Одељење за математику, 9. јун 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у петак, 9. јуна 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавач: Ненад Младеновић, Математички институт САНУ

Наслов предавања: МАЊЕ МОЖЕ ДАТИ ВИШЕ У ХЕУРИСТИЧКОЈ ОПТИМИЗАЦИЈИ

Апстракт: Хеуристички приступ решавања задатака оптимизације, назван ,,Мање је више' недавно је предложен у раду Младеновића, Тодосијевића и Урошевића (Inf. Sciences 2016). Идеја је у налажењу минималног броја правила претраге у налажењу решења неког оптимизационог задатка, тако да у исто време њихов квалитет буде бољи од тренутно најбољег у литератури. Другим речима, циљ је предложити што једноставнију хеуристику која истовремено даје решења бољег квалитета и брже од текуће најбоље методе, за проблем који се решава. Биће наведено неколико примера примене хеуристичке методе ,,Мање је више' и упоредити резултате са одговарајућим из литературе.

У питању је заједнички рад са Ј. Бримбергом, Д. Урошевићем и Р. Тодосијевићем.

детаљније

Семинар Катедре за рачунарство и информатику, 8. јун 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у четвртак, 8. јуна 2017. у сали 718 Математичког факултета са почетком у 18:15 часова.

Предавачи: Дарко Јевремовић и Лука Поповић, Астрономска опсерваторија у Београду

Наслов предавања: LSST – ПЕРСПЕКТИВЕ ЗА СРПСКУ АСТРОНОМИЈУ, ИНФОРМАТИКУ И ФИЗИКУ

Апстракт: Предавање може бити посебно интересантно онима који се баве или планирају да се баве анализом Великих података (енг. Big Data analysis).

Више детаља може се наћи на страници http://computing.matf.bg.ac.rs

детаљније

Геометрија, образовање и визуализација са применама, 8. јун 2017.

Наредни састанак Семинара, биће одржан у четвртак, 8. јуна 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 17:15 часова.

Предавач: Емилија Нешовић, Природно-математички факултет, Универзитет у Крагујевцу

Наслов предавања: О БИШОПОВОМ РЕПЕРУ ЗА ПСЕУДИ NUL И NUL КАРТАНОВЕ КРИВЕ У ПРОСТОРУ МИНКОВСКОГ

Апстракт: Бишопов репер или релативно паралелан адаптирани репер регуларне криве у еуклидском простору E3 је увео Р.Л. Бишоп 1975. године. Он садржи тангентно векторско поље T и два релативно паралелна нормална векторска поља N1 и N2, у смислу да су изводи тих поља по параметру дужине лука увек колинеарни са T. За разлику од Френеовог репера у E3, Бишопов репер има својство минималне ротације и дефинисан је и у тачкама криве у којима је кривина криве једнака нули. У простору Минковског, до сада су добијени Бишопови репери за просторне и временске криве, али не и за псеудо nul и nul Картанове криве. На излагању ће бити приказано добијање таквих репера као и интересантно својство да од свих nul Картанових кривих, једино nul Картанова кубна крива има два Бишопова репера, од којих се један поклапа са њеним Картановим репером.

детаљније

Вести и дешавања


Активности на семинарима

све вести