Seminar iz astronomije i astrofizike, 27. decembar 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 27. decembra 2016. u sali 809 Matematičkog fakulteta sa početkom u 18 časova.

Predavač: Matija Ćuk, SETI Institute

Naslov predavanja: PLIMSKA EVOLUCIJA MESEČEVE ORBITE

Apstrakt:
It is thought that the Moon formed close to Earth, and that the Earth-Moon distance has since increased dramatically due to tides raised on Earth by the Moon. I will discuss recent developments in the modeling of the Moon`s tidal evolution, including models with a higher initial angular momentum of the Earth-Moon system. In particular, I will focus on the importance of obliquity tides within the Moon and their implication for reconstructing the initial obliquity of Earth (Cuk et al. 2016).

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 27. decembar 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 27. decembra 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavači: Slobodan Simić, Ranko Popović, Matematički institut SANU, Dalibor Ristić, Računarski fakultet

Naslov predavanja: NeoGraph – A SOFTWARE PLATFORM FOR STUDYING COMPLEX NETWORKS

Apstrakt:
The paper presents the main features of NeoGraph, the software platform for studying complex networks. It is to a large extent based on spectral graph theory, and is intended for both development of spectral graph theory and its application in solving theoretical and practical problems of computer science, especially in revealing phenomena which are intrinsic for large scale networks.

Spectral graph theory, as a mathematical discipline, makes use of linear algebra in studying graphs and various real networks. The basic tools are embodied in various matrices, whose spectral domain, i.e., eigenvalues and eigenvectors, provide powerful facilities. The most important benefit in using spectral techniques, from the practical point of view, comes from the fact that the numeric algorithms for computing eigenvalues and eigenvectors are polynomial, and also are considerably faster for sparse graphs which are one of basic features of complex networks. NeoGraph is primarily tailored for investigations involving complex networks in the context of modeling, simulation, synthesis, decomposition, searching, analysis, visualization, etc. However, the platform can also be used in education of students, in research (say, for making or disproving conjectures), or in solving real-life problems.

This is joint work with D. Živković, A. Ivanović, B. Milojković, A. Stančić

detaljnije

Geometrija, obrazovanje i vizualizacija sa primenama, 22. decembar 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 22. decembra 2016. u sali 840 Matematičkog fakulteta sa početkom u 17:15 časova.

Predavač: Nataša Đurđević, Matematički fakultet, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: TRODIMENZIONE CR PODMNOGOSTRUKOSTI NA S^3xS^3

REALNE FORME KOMPLEKSNIH POLUPROSTIH LIJEVIH ALGEBRI

Apstrakt: Na predavanju će biti opisana blizu Kelerova struktura na S^3xS^3 i biće izneti neki od rezultata o trodimenzionim CR podmnogostrukostima na S^3xS^3. Biće opisane CR podmnogostrukosti čija skoro kompleksna distribucija D1 nije integrabilna i PD1 je ortogonalno na D1, gde je P produkt struktura.

detaljnije

Odbrana doktorske disertacije Marije Boričić, 22.12.2016.

Odbrana doktorske disertacije Marije Boričić „Verovatnosni računi sekvenata i klasifikacija neklasičnih logika zasnovana na entropiji“, biće održana u četvrtak 22.12.2016. u 19 sati u BIM sali.

detaljnije

Seminar Bioinformatika, 21. decembar 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 21. decembra 2016. u sali 706 Matematičkog fakulteta sa početkom u 18:15 časova.

Predavači: Anđela Rodić, Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu i i Bojana Blagojević, Institut za fiziku, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: CRISPR/CAS I RESTRIKCIONO-MODIFIKACIONI SISTEMI: MODELOVANjE DINAMIKE EKSPRESIJE IMUNSKIH SISTEMA BAKTERIJA

Apstrakt

Organizatori Seminara su prof. dr Gordana Pavlović-Lažetić, prof. dr Branko Dragović i prof. dr Nenad Mitić, rukovodilac

detaljnije

Odeljenje za matematiku, 22. decembar 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 22. decembra 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova. U okviru ovog sastanka Seminara, predavanja će održati studenti Matematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Predavač: Žikica Lukić

Naslov predavanja: TJURINGOVA MAŠINA

Apstrakt:
Biće prikazana Tjuringova mašina u kontekstu Gedelovih rezultata. Takođe će biti predstavljeni rezultati Tjuringa sa aspekta matematičke logike.


Predavač: Jelena Marković

Naslov predavanja: GRAFOVSKI ALGORITMI

Apstrakt:
Danas su grafovi prisutni svuda oko nas, a najveću primenu nalaze na internetu, počevši od uloge u kriterijumu rangiranja sajtova nekim od pretraživača, pa do nalaženja najkraćeg puta od Valjeva do Beograda u okviru aplikacije Google maps. U okviru ovog izlaganja, biće predstavljeni neki od problema sa kojima su se ljudi susretali i grafovski algoritmi koji su ih rešili, kao i neki različiti pristupi istom problemu. Algoritmi koji će biti spomenuti su algoritmi pretrage BFS i DFS, kao osnovni algoritmi na kojima se zasniva i većina drugih, algoritmi za nalaženje najkraćih puteva u grafu (Dajkstra, Flojd), Primov i Kruskalov algoritam za nalaženje minimalnog razapinjućeg drveta, flood fill algoritam i drugi.


Predavač: Jelena Mrdak

Naslov predavanja: TEOREMA MONSKOG

Apstrakt:
U okviru izlaganja biće predstavljena Teorema Monskog (Paul Monsky) prema kojoj se kvadrat ne može podeliti na neparan broj trouglova jednakih površina. Problem je postavio Fred Ričman (Fred Richman) 1965. U dokazu se koristi p - adska valuacija (p = 2) i Spernerova lema.


Predavač: Nikola Sadovek

Naslov predavanja: KRATKO O ALGEBARSKOJ TOPOLOGIJI

Apstrakt:
Na predavanju će biti reči o nekim objektima kojima se bavi algebarska topologija. Posebna pažnja će biti posvećena kvocijentnim prostorima i CW kompleksima.

 

detaljnije

Odeljenje za mehaniku, 21. decembar 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 21. decembra 2016. u sali 301f Matematičkog instituta sa početkom u 18 časova.

Predavač: Nenad Sakan, Institut za fiziku

Naslov predavanja: MODELOVANjE OPTIČKIH KARAKTERISTIKA VODONIKOVE PLAZME SREDNjE I VELIKE NEIDEALNOSTI ODSEČENIM KULONOVIM POTENCIJALOM - DODAVANjE NOVIH PROCESA

Apstrakt:
Odsečeni Kulonov potencijal se pokazao kao dobar modelni potencijal za opis optičkih osobina plazme srednje i visoke neidealnosti. On se karakteriše osobinama da je, za razliku od drugih, potpuno kvantno mehanički model, sa analitičkim rešenjima za talasne funkcije i time značajno smanjuje problem numeričkog određivanja istih, kao i adekvatno tome dobijanje preseka. Osnovni model je bio dopunjen procesima proširenja i pomeranja energetskih nivoa vezanih stanja vodonika, koji su dali dobro poklapanje izračunatih vrednosti sa eksperimentalno merenim. Pored navedenog, javlja se potreba da se u model uključe i procesi za vezano-vezane prelaze. Osnovna provera je pokazala da su proračunate vrednosti sila oscilatora u dobrom slaganju sa teorijskim vrednostima za vodonikov atom u asimptotskom slučaju, kada se uticaj plazme na jon vodonika zanemaruje i ceo sistem počinje da liči na model slobodnog vodonikovog atoma.

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 20. decembar 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 20. decembra 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Emilie Erić, Fakultet organizacionih nauka, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: PRIMENA OTVORENIH PODATAKA U UNAPREĐENjU PARTICIPACIJE GRAĐANA U RAZVOJU E-DRUŠTVA

Apstrakt:
U okviru predavanja biće predstavljeno pobedničko rešenje sa Hacking Politics takmičenja organizovanog u okviru Nedelje parlamentarizma. U savremenoj elektronskoj upravi jedan od osnovnih problema se odnosi na motivisanje i podsticanje participacija građana u razvoju e-društva. Razvijeno rešenje "Moj poslanik" ima cilj da građanima pomogne u rešavanju konkretnih problema. Građani imaju mogućnost da postave nove probleme i da učestvuju u rešavanju postojećih. Na ovaj način se širi svest o postojanju određenih problema i uključuju elementi šire društvene zajednice, kao što su: novinari, organizacije, privredni subjekti, itd. Ključni deo rešenja je sistem preporuke, koji građanima sugeriše najpogodnijeg poslanika za rešavanje određenog problema. Sistem uzima u obzir karakteristike problema, ocene poslanika dobijene iz eksternih izvora, dosadašnjeg angažovanja, kao i oblasti delovanja poslanika. Istovremeno, poslanik može samostalno da se uključi u proces rešavanja problema. Dodatno, aplikacija sadrži jedinstvenu bazu znanja vezanu za sve probleme definisane u aplikaciji.

detaljnije

Seminar Društva za jezičke resurse i tehnologije, 22. decembar 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u četvrtak, 22. decembra 2016. u sali 718 Matematičkog fakulteta sa početkom u 18 časova. U okviru sastanka planirana su dva predavanja.

Predavač: Miljana Mladenović

Naslov predavanja: EVALUACIJA SEMANTIČKIH OZNAKA U RUČNO ANOTIRANUM KORPUSIMA

Apstrakt: Anotacija korpusa je postupak kojim se delovima korpusa pridružuju dodatne informacije. Razvoj i ručna anotacija malih delova elektronskih korpusa značajni su zbog primene u metodama nadgledanog mašinskog učenja kojima se generišu modeli automatske anotacije velikih elektronskih korpusa kao i zbog primene u zadacima obrade prirodnog jezika koji koriste postupke anotiranja kao što su: korenovanje (eng. stemming), lematizacija (eng. lemmatisation), označavanje vrstama reči (eng. PoS tagging), semantička anotacija i dr. Kako kvalitet ručne anotacije utiče na uspešnost ovih modela i metoda, to je vrlo važno razviti i primeniti postupke za ocenu kvaliteta ručne anotacije. Metode koje se koriste za ocenu kvaliteta ručne anotacije dva ili više anotatora su statističke ocene saglasnosti anotatora i to su najčešće Fleiss’ kappa, Cohen’s kappa i Krippendorff’s alpha ocene, čiju primenu ćemo prikazati na korpusu ironičnih tvitova – ručno anotiranih i ocenjenih pomoću veb aplikacije razvijene da obezbedi definisanje željenog korpusa, njegovu ručnu anotaciju od strane većeg broja anotatora i statističku ocenu kvaliteta anotacije.

Predavač: Danilo Aleksić

Naslov predavanja: AUTOMATSKO PRIKUPLjANjE I OBRADA GRAĐE ZA JEDNO MORFOLOŠKO ISTRAŽIVANjE

Apstrakt: Izlagaće se informatička strana lingvističkog istraživanja čiji su rezultati predstavljeni u referatu Animatnost i žive mašine na ovogodišnjem Naučnom sastanku slavista u Vukove dane. Ispitivana je distribucija padežnih nastavaka za akuzativ jednine kod imenica m. roda I vrste koje označavaju (relativno) samostalne mašine, npr. robot i android, a to je zahtevalo da se utvrdi frekvencija neočekivanih formi akuzativa. Elektronski korpus srpskog jezika nije donosio dovoljno rezultata za uverljiv statistički pregled, pa je bilo potrebno napraviti poseban korpus. Naročite praktične probleme stvarao je „novinski” deo korpusa, koji je trebalo sastaviti od velikog broja kraćih tekstova sa raznih informativnih portala. Kako bi se taj posao obavio brže i urednije, napisan je program u Python-u. Ovom prilikom će se govoriti o funkcijama i strukturi tog programa, kao i o obradi građe van Python-a – pomoću regularnih izraza i u gotovim alatima koji su dostupni na internetu – sa osvrtima na mogućnosti ovih metoda i izazove u njihovoj primeni.

detaljnije

Dan Matematičkog fakulteta, decembar 2016.

detaljnije