Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 20. decembar 2016.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 20. decembra 2016. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Emilie Erić, Fakultet organizacionih nauka, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: PRIMENA OTVORENIH PODATAKA U UNAPREĐENjU PARTICIPACIJE GRAĐANA U RAZVOJU E-DRUŠTVA

Apstrakt:
U okviru predavanja biće predstavljeno pobedničko rešenje sa Hacking Politics takmičenja organizovanog u okviru Nedelje parlamentarizma. U savremenoj elektronskoj upravi jedan od osnovnih problema se odnosi na motivisanje i podsticanje participacija građana u razvoju e-društva. Razvijeno rešenje "Moj poslanik" ima cilj da građanima pomogne u rešavanju konkretnih problema. Građani imaju mogućnost da postave nove probleme i da učestvuju u rešavanju postojećih. Na ovaj način se širi svest o postojanju određenih problema i uključuju elementi šire društvene zajednice, kao što su: novinari, organizacije, privredni subjekti, itd. Ključni deo rešenja je sistem preporuke, koji građanima sugeriše najpogodnijeg poslanika za rešavanje određenog problema. Sistem uzima u obzir karakteristike problema, ocene poslanika dobijene iz eksternih izvora, dosadašnjeg angažovanja, kao i oblasti delovanja poslanika. Istovremeno, poslanik može samostalno da se uključi u proces rešavanja problema. Dodatno, aplikacija sadrži jedinstvenu bazu znanja vezanu za sve probleme definisane u aplikaciji.