Seminar za veštačku inteligenciju, 8. maj 2024

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u sredu, 8. maja 2024. sa početkom u 19 časova.

Predavač: Nenad Filipović, Fakultet inženjerskih nauka, Univerzitet u Kragujevcu,

Naslov predavanja: INTELHEART PLATFORMA ZA RANU DIJAGNOZU SRČANE SLABOSTI

Apstrakt:
Srčana insuficijencija (slabost) prepoznata je kao moderna epidemija. Preko 30 miliona ljudi danas boluje od srčane slabosti. Uprkos napretku u terapijama i istraživanju ovo oboljenje i dalje predstavlja značajan društveno-ekonomski problem. Glavni cilj INTELHEART projekta je razvoj, implementacija i procena tačnosti digitalne platforme zasnovane na veštačkoj inteligenciji za ranu i tačnu dijagnozu srčane slabosti u primarnoj i sekundarnoj zdravstvenoj zaštiti. INTELHEART projekat kombinuje stručnost iz kliničke prakse sa izvrsnošću u oblasti računarstva, veštačke inteligencije i biomedicinskog inženjeringa kako bi se razvila i primenila kompjuterizovana platforma za podršku odlučivanju pri proceni rizika od srčane slabosti, ranoj dijagnozi i predikciji bolesti srca. INTELHEART platforma se integriše u cloud okruženje koristeći anonimizovane kliničke podatke pacijenata (istoriju bolesti, imidžing podatke, glas kao biomarker, podatke sa sensora na smartwatch i dr.) za razvoj i validaciju sistema za podršku odlučivanju, kako bi se omogućila optimalna terapija i bolji uticaj lekova na razna oboljenja kao što je hipertrofična i dilataciona kardiomiopatija. Specifičan model celog srca zasnovan na metodi konačnih elemenata biće korišćen za predviđanje rada srca za svakog pojedinačnog pacijenta i pružiće dovoljno informacija lekarima kako bi procenili napredak bolesti i efikasnost lečenja. Platforma će biti dostupna lekarima za evaluaciju i validaciju razvijenih tehnologija.

Napomena: Registraciona forma za učešće na Seminaru je dostupna na linku:

Ukoliko želite samo da pratite predavanje bez mogućnosti aktivnog učešća, prenos je dostupan na linku: