Odeljenje za matematiku, 9. jun 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 9. juna 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Nenad Mladenović, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: MANjE MOŽE DATI VIŠE U HEURISTIČKOJ OPTIMIZACIJI

Apstrakt: Heuristički pristup rešavanja zadataka optimizacije, nazvan ,,Manje je više' nedavno je predložen u radu Mladenovića, Todosijevića i Uroševića (Inf. Sciences 2016). Ideja je u nalaženju minimalnog broja pravila pretrage u nalaženju rešenja nekog optimizacionog zadatka, tako da u isto vreme njihov kvalitet bude bolji od trenutno najboljeg u literaturi. Drugim rečima, cilj je predložiti što jednostavniju heuristiku koja istovremeno daje rešenja boljeg kvaliteta i brže od tekuće najbolje metode, za problem koji se rešava. Biće navedeno nekoliko primera primene heurističke metode ,,Manje je više' i uporediti rezultate sa odgovarajućim iz literature.

U pitanju je zajednički rad sa J. Brimbergom, D. Uroševićem i R. Todosijevićem.