Seminar za teoriju relativnosti i kosmološke modele, 8. mart 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 8. marta 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 11 časova.

Predavač: dr Milan Dimitrijević, naučni savetnik AOB

Naslov predavanja: NAŠE PREDSTAVE O UNIVERZUMU U PROŠLOM I OVOM VEKU

Detaljnije: Razmotrićemo kako su se menjale naše pretstave o Univerzumu od početka dvadesetog veka do danas i uloga razvoja  nauke i tehnologije koja je uticala na to. Započećemo sa shvatanjem koje je tada vladalo, da je Univerzum stacionaran i beskonačan i do kakve je promene došlo posmatranjima na tada najvećem teleskopu od dva i po metra na Maunt Vilson opservatoriji. Izložićemo otkrića i doprinos Harlou Šeplija, Henrijete Svon Livit, Miltona Hjumasona, Edvina Habla, Aleksandra Fridmana, Žorža Lemetra i Džordža Gamova, potvrde teorije Velikog praska, otkriće da se Vasiona širi, uvodjenje hipoteze o tamnoj energiji i diskutovaćemo budućnost Kosmosa u zavisnosti od njene prirode.