Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 7. mart 2017.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 7. marta 2017. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Ljubica Mihić, Visoka medicinska i poslovno-tehnološka škola strukovnih studija, Šabac

Naslov predavanja: OSTACI KVADRATURNIH FORMULA GAUSOVOG TIPA SA ČVOROVIMA PROIZVOLjNE VIŠESTRUKOSTI

Detaljnije: Predmet izlaganja su Gauss-ove kvadraturne formule sa čvorovima proizvoljne višestrukosti. Ukoliko je, kao čvor, fiksiran jedan od krajeva intervala integracije, radi se o Gauss-Radau kvadraturnim formulama, a ukoliko se fiksiraju oba kraja intervala integracije, takve formule su  Gauss-Lobatto tipa. Pored pomenutih formula, bavimo se i analizom Kronrod-ovog uopštenja Gauss-Turan-ove kvadraturne formule u kojoj se pored vrednosti funkcije u čvorovima posmatraju i vrednosti proizvoljnih izvoda funkcije.

Cilj je dati efikasne ocene grešaka pomenutih formula u odnosu na različite vrste Chebyshev-ljevih težinskih funkcija kao i Gori-Micchelli-jeve težinske funkcije koja u specijalnom slučaju predstavlja uopštenje prve Chebyshev-ljeve težinske funkcije.