KGTA seminar, 7. mart 2017.

Naredni sastanak KGTA seminara biće održan u utorak, 7. marta 2017. u sali 844 Matematičkog fakulteta sa početkom u 14 časova.

Predavač: Jelena Ivanović, Arhitektonski fakultet, Beograd

Naslov predavanja: GEOMETRIJSKA REALIZACIJA HIPERGRAF-POLITOPA

Apstrakt: Na ovom predavanju biće kratko opisana familija politopa koja se dobija trunkacijama temena, ivica ili drugih strana simpleksa u proizvoljnom prostoru konačne dimenzije. Simpleks bez ijedne trunkacije i permutoedar sa svim mogućim trunkacijama sa druge strane, predstavljaju granične slučajeve ove familije politopa.

Familiju definišemo pomoću bilding skupova, posebne vrste hipergrafova, koja zadaje konveksan politop u n-dimenzionalnom prostoru. Za mrežu strana nastalog politopa će biti pokazano da je izomorfna (kao poset) mreži strana odgovarajućeg apstraktnog hipergraf-politopa.

Na kraju, geometrijska realizacija u trodimenzionalnom prostoru će biti demonstrirana  softverskom aplikacijom u grafičko-algoritamskom editoru Grasshopper.