Семинар за рачунарство и примењену математику, 21. новембар 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у уторак, 21. новембра 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 14:15 часова.

Предавачи: Милица Маричић и Никола Зорнић, Факултет организационих наука

Наслов предавања: МОДЕЛ РАНГИРАЊА ФАКУЛТЕТА И ИНСТИТУТА У ОКВИРУ УНИВЕРЗИТЕТА ЗАСНОВАН НА ПЕРЦЕНТИЛИМА

Апстракт:
Методе рангирања универзитета временом су почеле да добијају на значају, а самим тим су и њихови резултати почели да имају све већи утицај на представнике власти и доносиоце одлука. Међутим, тема која још увек не привлачи адекватну пажњу је рангирање факултета и института у оквиру универзитета на основу научних резултата. Циљ овог предавања је приказ креиране методе за рангирање факултета и института на основу броја објављених радова, нормализованог скора цитираности (МНЦС) и четири индикатора базирана на перцентилима. Као метод агрегације индикатора коришћени су модели мултиваријационе анализе. Како би се испитала валидност предложене методе, она је примењена на институције које чине Универзитет у Београду (УБ). Резултати пружају значајне информације о научно-истраживачким резултатима 31 факултета и 11 института који чине УБ.