Семинар за механику, 11. октобар 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 11. октобра 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.

Предавач: Дејан Момчиловић, Институт за испитивање материјала ИМС, Београд

Наслов предавања: НОВЕ МЕТОДЕ РАЗМАТРАЊА ЗАМОРА У МЕХАНИЦИ МАТЕРИЈАЛА

Апстракт: Развојем савремених математичких алата и информационих технологија, у механици материјала последњих година се развијају нове аналитичке методе. Фокус предавања ће бити на једном од нових трендова у овој области. Разматра се концепт критичног растојања који обједињава приступе изражене кроз геометријске карактеристике извора концентрације напона и карактеристике материјала у условима статичког лома и замора материјала, дефинисане у механици материјала. Део ових истраживања публикован је у монографији “Концентрација напона и замор – савремени приступ прорачуну машинских елемената и конструкција”, аутора Дејана Момчиловића, Радивоја Митровића и Иване Атанасовске, у коме је приказан поступак квантификације утицаја извора концентрације напона произвољног облика на иницирање заморне прслине. Основне поставке нове методе која ће бити приказана заснива се на теорији механике материјала и механике лома у делу који се односи на замор материјала. Примена теоријских поставки биће приказана на примерима из праксе.