Одељење за механику, 17. мај 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 17. маја 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.

Предавач: Милован Шуваков, Институт за физику у Земуну

Наслов предавања: ПЕРИОДИЧНА РЕШЕЊА РАВАНСКОГ ПРОБЛЕМА ТРИ ТЕЛА КОЈА ИНТЕРАГУЈУ ЈАКИМ ПОТЕНЦИЈАЛОМ

Апстракт: У оквиру предавања, биће приказани резултати нумеричких метода за одређивање периодичних решења раванског проблема три тела исте масе са нултим моментом импулса која интерагују тзв. јаким потенцијалом (1/r^2). Фазни простор у коме је могуће дефинисати овај динамички систем је шестодимензиони. Додатни услови које задовољавају периодична решења дефинишу тродимензионални подпростор фазног простора у коме се до на скалирање налазе сва периодична решења. Биће коришћен динамички систем дефинисан у овом подпростору као оквир за нумеричку методу којом се траже периодична решења. Биће приказана ова нумеричка метода, као и нека пронађена решења.