Одељење за механику, 26. април 2017.

Наредни састанак Семинара биће одржан у среду, 26. априла 2017. у сали 301ф Математичког института САНУ са почетком у 18 часова.

Предавач: Ивана Атанасовска, Математички институт САНУ

Наслов предавања: УТИЦАЈ ФЕНОМЕНА КОНТАКТА ДЕФОРМАБИЛНИХ ТЕЛА НА ДИНАМИЧКО ПОНАШАЊЕ СЛОЖЕНИХ МЕХАНИЧКИХ СИСТЕМА

Апстракт: Феномен контакта деформабилних тела представља једну од честих нелинеарности у механици сложених система. Посебно је важно решавање задатка механике контакта деформабилних тела када су код механичких система, чији су тела у контакту део, присутни и други извори нелинеарности. У предавању ће бити описан задатак решавања променљивих које дефинишу механику контакта деформабилних тела са једноставном и са сложеном геометријом контактних површина. Посебно ће бити приказан приступ решавања контактних проблема деформабилних тела дискретизацијом и применом методе коначних елемената. За решавање утицаја контакта два или више деформабилна тела на динамичко понашање сложеног механичког система, развијен је нови приступ описан одговарајућим алгоритмом. Примери примене на конкретним реалним сложеним механичким системима илустроваће предности развијеног алгоритма, пре свега код постојања геометријских и/или материјалних нелинеарности у контактним зонама, као и при појави удара.