Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 26. jun 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 26. juna 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Tatjana Davidović, Matematički institut SANU, Beograd

Naslov predavanja: PREDSTAVLjANjE REZULTATA PROJEKTA 174033 I KNjIGA KOJE IH OPISUJU

Apstrakt: U programu osnovnih istraživanja tekućeg projektnog ciklusa jedan od projekata koje koordinira Matematički institut SANU je i projekat "Teorija grafova i matematičko programiranje sa primenama u hemiji i računarstvu" pod identifikacionim brojem 174033. Istraživači angažovani na projektu bave se raznim temama vezanim za teoriju grafova, a posebno za sprektralnu teoriju grafova, i njenim primenama u raznim oblastima. Posebno se ističe grupa iztraživača sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Kragujevcu koja postiže izuzetne rezultate u oblasti primene spektralne teorije grafova u hemiji. Druga tema od interesa za rad na projektu spada u oblast optimizacije i odnosi se na modeliranje raznih problema iz realnog života kao i razvoj efikasnih metoda za njihovo rešavanje. Projekat ima dva prethodnika sličnog sastava i fokusa istraživanja kojima je rukovodio akademik Dragoš Cvetković. Počev od 2003. godine rezultati projekata sumiraju se, ne samo kroz godišnje izveštaje Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, već i u popularnim knjigama koje su dostupne i u elektronskoj formi na sajtu projekta. Poslednja od tri takve knjige je "Cvetković D., Davidović T., Kovačevic-Vujčić V., Simić S.K., Stevanović D. (urednici), "Grafovi, hemija, računarstvo, optimizacija: Zapisi o radu jednog naučnog projekta, Akademska misao, Beograd, 2017."