Odeljenje za matematiku, 25. maj 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 25. maja 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14:15 časova.

Predavač: Milena Vujošević Janičić, Matematički fakultet, Univerzitet u Beogradu

Naslov predavanja: STATIČKA VERIFIKACIJA SOFTVERA

Apstrakt: Verifikacija softvera, t.j. ispitivanje ispravnosti softvera, jedan je od važnih problema savremenog računarstva. Naime, neispravan softver košta svetsku ekonomiju milijarde dolara godišnje, a neke softverske greške mogu imati fatalne posledice po živote ljudi ili po životnu sredinu. Greške u softveru obično su posledice ljudskih grešaka, i jedini način da se one eliminišu je upotreba formalnih matematičkih metoda i pristupa kao što su simboličko izvršavanje, apstraktna interpretacija i proveravanje modela. U okviru predavanja biće dat kratak pregled oblasti verifikacije softvera sa akcentom na njene teorijske osnove i teorijska ograničenja, biće reči o aktuelnim izazovima i praktičnim mogućnostima primene. Takođe, biće dat i kratak osvrt na jedan alat predavača.