Seminar iz astronomije i astrofizike, 22. maj 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 22. maja 2018, u sali 809 Matematičkog fakulteta sa početkom u 18 časova.

Predavač: prof. dr Anđelka Kovačević, Matematički fakultet Univerziteta u Beogradu

Naslov predavanja: KAKO PRONAĆI PERIODIČNOST U OPTIČKIM POSMATRANjIMA AKTIVNIH GALAKTIČKIH JEZGARA?

Apstrakt: Mnogi objekti u vasioni, a pre svega izvori sa kompaktnom akrecijom, pokazuju izraženu i slučajnu promenljivost sjaja. Slučajna priroda glavnog izvora promenljivosti skriva i otežava traženje mogućih slabih periodičnih signala. Aktivna galaktička jezgra su najmoćniji izvori ovog tipa, čija periodičnost može da ukaže na postojanje dvojnih sistema crnih rupa koji bi se mogli korisiti za detekciju gravitacionih talasa. Na predavanju će biti predstavljen novi metod, razvijen u cilju pronalaženja periodičnosti u optičkim posmatranjima AGJ, kao i neke od najzanimljivijih dobijenih rezultata, ali i najnovije izazove u ovoj oblasti.