Odeljenje za mehaniku 21. mart 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 21. marta 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Aleksandar Ćoćić, Mašinski fakultet, Beograd

Naslov predavanja: MODELIRANjE I PRORAČUN UZGONSKOG STRUJANjA VAZDUHA U SOLARNIM TORNjEVIMA

Apstrakt: Sistemi za proizvodnju električne energije korišćenjem energije Sunca su predmet mnogih istraživanja u poslednjim decenijama. Jedan od principijelno najjednostavnijih sistema su takozvani solarni tornjevi (SCPP - solar chimney power plant ili SUT - solar updraft power). Ovi sistemi se sastoje iz tri osnovna elementa: kolektora, turbina i tornja. Zagrevanje vazduha u kolektoru, napravljenom od transparentnog materijala, putem Sunčeve energije, uzrokuje njegovo strujanje kroz postrojenje. Vazduh prvo struji radijalno kroz kolektor, i potom vertikalno naviše kroz toranj, koji se nalazi u središtu kolektora. U osnovi tornja se nalaze vetroturbine pomoću kojih se proizvodi električna energija. U ovom radu se vrši modeliranje i proračun strujanja vazduha kroz ovakvu solarnu elektranu. Osnovne pretpostavke u modelu su da je strujanje stacionarno, stišljivo i jednodimenzijsko. Validacija modela je izvršena poređenjem dobijenih rezultata sa eksperimentalnim rezultatima izmerenim na solarnoj elektrani ovog tipa napravljenoj u Manzanaresu. Takođe, izvršena je i analiza karakterističnih bezdimenzijskih parametara gde je potvrđeno da jedino elektrane velikih razmera imaju zadovoljavajuću efikasnost. Dodatno, izvršena je i dopunska analiza sistema nelinearnih diferencijalnih jednačina koje opisuju strujanje kroz sam toranj, i pri tome je i razmatran opšti slučaj promenjivog poprečnog preseka. Perturbacionom analizom, korišćenjem Rejli-Jancenovog razvoja, dobijeno je analitičko rešenje polaznog sistema jednačina.