Seminar iz astronomije i astrofizike, 20. mart 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 20. marta 2018, u sali 809 Matematičkog fakulteta sa početkom u 18 časova.

Predavač: dr Viktor Radović, Matematički fakultet

Naslov predavanja: PORTAL ZA ANALIZU FAMILIJA ASTEROIDA

Apstrakt: Veb portal za analizu familija asteroida (Asteroids Family Portal - AFP) je interaktivni portal koji na jednom mestu objedinjuje veliki broj različitih podataka vezanih za familije asteroida, kao i alate koji omogućavaju njihovu analizu i vizuelno predstavljanje. U okviru portala omogućena je primena metode hijerarhijskog grupisanja koja se koristi za identifikaciju članova familija asteroida, identifikacija uljeza, dobijanje raspoloživih fizičkih podataka o asteroidima, katalozi sopstvenih elemenata itd. U ovom predavanju će biti objašnjen značaj portala, implementirani alati kao i algoritmi po kojima oni funkcionišu. Na kraju će biti dat kratak pregled daljeg razvoja portala.