Odeljenje za matematiku, 23. februar 2018.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 23. februara 2018. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14 časova.

Predavači: Jozef Kratica, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: JAKA METRIČKA DIMENZIJA GRAFOVA

Apstrakt: U prvom delu predavanja će biti prikazana definicija jake metričke dimenzije (strong metric dimension) grafova, njen značaj, kao i pregled literature. Drugi deo će biti posvećen kratkom prikazu načina rešavanja datog problema. S obzirom da je problem NP-težak, osim formulacije celobrojnog linearnog programiranja, razvijene su i tri metaheuristike za njegovo rešavanje: genetski algoritam, metoda promenljivih okolina i metaheuristika zasnovana na elektromagnetizmu. U trećem delu predavanja biće predstavljeni teorijski rezultati na nekim interesantnim klasama grafova.