Predavanje Dimitrija Markovića posvećeno sećanju na Marotvski pogrom 2004. na KiM, 18. mart 2024.

U cilju sećanja na nemile događaje tokom Martovskog pogroma koji se odigrao 17. i 18. marta 2004. godine na Kosovu i Metohiji, u ponedeljak, 18. marta 2024. godine u BIM sali Matematičkog fakulteta sa početkom u 20 časova, biće održano predavanje Dimitrija Markovića pod naslovom: "Uništavanje srpske kulturne baštine na Kosovu i Metohiji pre i tokom Martovskog pogroma".
 
Predavač je ugledni publicista i teolog, koji se dugi niz godina bavi humanitarnim radom i publicistikom na temu Kosova i Metohije i svakodnevnih problema tamošnjih žitelja. Dobitnik je nagrade "Večernjih novosti" za "Najplemenitiji podvig godine" i autor velikog broja članaka za razne medije.
 
Pozivamo zainteresovane da prisustvuju predavanju i daju svoj mali doprinos kulturi sećanja na pomenute događaje.

detaljnije

14. mart - Međunarodni dan matematike

Generalna skupština UNESCO-a je, na predlog Međunarodne matematičke unije (International Mathematical Union, IMU), odlučila da proglasi 14. mart (Pi-Day) za Međunarodni dan matematike (International Day of Mathematics, IDM). Međunarodni dan matematike je proglašen 13. marta 2020. godine u sedištu UNESCO-a u Parizu.
 
Na sajtu  https://www.idm314.org/ se mogu pratiti dešavanja širom sveta u vezi sa ovim danom. Ove godine se povodom Međunarodnog dana matematike održava 1054 događaja u gradovima širom sveta (https://www.idm314.org/2024-live-highlights). IDM-tema za 2024 godinu nosi naziv "Playing with math".
 
Više informacija može se naći na IDM sajtu https://www.idm314.org/

detaljnije

Sedmi poziv za uključenje mladih istraživača u naučnoistraživački rad NIO, rok za prijavu 27. mart 2024.

Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija poziva talentovane mlade istraživače-studente doktorskih akademskih studija za uključivanje u naučnoistraživački rad u akreditovanim naučnoistraživačkim organizacijama čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina odnosno jedinica lokalne samouprave kao i Srpska akademija nauka i umetnosti i instituti čiji je ona osnivač, a koji su izabrani ili su u postupku izbora u istraživačko zvanje.
 
Kroz ovaj poziv uključiće se do 300 mladih istraživača, od kog broja će se do 15 mladih istraživača iz oblasti umetnosti uključiti u akreditovane naučnoistraživačke organizacije iz oblasti umetnosti.
 
Na ovaj poziv prijavljuju se mladi istraživači koji imaju titulu diplomirani-master i prvi put upisanu prvu godinu doktorskih akademskih studija za školsku 2023/2024. godinu na akreditovanoj visokoškolskoj ustanovi u Republici Srbiji.
 
Tekst Poziva sa obrascem Prijave preuzimaju se na sajtu Ministarstva: https://nitra.gov.rs/, u kojima su navedeni uslovi učešća, način prijave, kao i potrebna dokumentacija.
 
Rok za podnošenje prijave je 27.03.2024. godine.

detaljnije

Odbrana doktorske disertacije Aleksandra Veljkovića

Odbrana doktorske disertacije Aleksandra Veljkovića: „Semantičko objedinjavanje i pretraživanje bioinformatičkih baza podataka korišćenjem metoda istraživanja podataka", biće održana 26. 3. 2024. godine u 18 časova u učionici 844.

detaljnije

Studentski seminar, 15. mart 2024.

Naredni sastanak Seminara biće održanu petak, 15. marta 2024. godine sa početkom u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 12 časova.
 
Predavači: Veljko Radić, Matematički fakultet Univerziteta u Beogradu
 
Naslov predavanja: JEDNA NEJEDNAKOST IZMEĐU INVARIJANTI ČVOROVA
 
Apstrakt:
Jedan od osnovnih problema teorije čvorova je detekcija različitih čvorova. Iako generalni odgovor na to pitanje trenutno ne postoji, do delimičnih odgovora se može doći posmatranjem različitih invarijanti čvorova. U ovom predavanju ćemo uvesti tri invarijante - minimalni broj presecanja (crossing number), štapovski broj (stick number) i lučni indeks (arc index). Zatim ćemo dokazati jednu nejednakost između njih koju su korejski matematičari Youngsik Huh i Seungsang Oh dokazali 2011. godine. Zanimljivo je da ta nejednakost vodi poreklo iz takozvane Remzijeve teorije čvorove koja predstavlja spoj klasične kombinatorne Remzijeve teorije sa teorijom čvorova.

U samom početku predavanja ćemo uvesti osnovne pojmove iz teorije čvorova i kratko spomenuti njenu istoriju. Navešćemo i neke od otvorenih problema u oblasti. Poput teorije brojeva, mnogi od njih imaju prilično jednostavnu formulaciju. Međutim, za rešavanje mnogih od njih moguće je da nije neophodno veliko teorijsko znanje, kao što američki matematičar Kolin Adams tvrdi u svojoj knjizi The Knot Book: The Elementary Introduction to The Mathematical Theory of Knots. Usled toga, on smatra da je ova oblast prilično pogodna za istraživački rad mlađih studenata i samu knjigu je napisao kao pomoć pri mentorstvu takvog rada.

Napomena: Predavanja se mogu pratiti na daljinu preko linka:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/CihYM6Nratzix7c8G/uJmcdEJs4INWQ8MEoLVzHRGxbfbBEWSBMwXBYcymVoj

Registraciona forma je dostupna na:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/M4zcEwxkzy5PqNS73

detaljnije

Seminar Geometrija i primene, 14. mart 2024.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u četvrtak, 14. marta 2024, sa početkom u 17.15, preko ZOOM platforme.

Predavač: Adela MIHAI, Technical University of Civil Engineering Bucharest

Naslov predavanja: ON SEMI-SYMMETRIC CONNECTIONS

Apstrakt:  
Friedmann and Schouten [2] introduced the notion of a semi-symmetric lin-ear connection on a differentiable manifold. In [3], Hayden proposed the no-tion of a semi-symmetric metric connection on a Riemannian manifold. Later, Yano in [5] studied some properties of a Riemannian manifold endowed with a semi-symmetric metric connection. In [4] Nakao considered submanifolds of a Riemannian manifold with semi-symmetric connections. More recently, semi- symmetric non-metric connections were discussed by Agashe, in 1992 (see [1]). In this talk some results on both metric and non-metric semi-symmetric connections will be presented, as well as certain old and new techniques used in their proofs.
 
References
 
[1] N.S. Agashe, A semi-symmetric non-metric connection on a Riemannian manifold, Indian J. Pure Appl. Math. 23 (1992), 399-409.
[2] A. Friedmann, J.A. Schouten, Uber die Geometrie der halbsymmetrischen ¨ Ubertragungen, Math. Zeitschr. 21 (1924), 211-223.
[3] H.A. Hayden, Subspaces of a space with torsion, Proc. London Math. Soc. 34 (1932), 27-50.
[4] Z. Nakao, Submanifolds of a Riemannian manifold with semisymmetric metric connections, Proc. Amer. Math. Soc. 54 (1976), 261-266.
[5] K. Yano, On semi-symmetric metric connection, Rev. Roumaine Math. Pures Appl. 15 (1970) 1579-1586.

Napomena: Ovaj sastanak seminara biće održan isključivo onlajn, preko ZOOM platforme

Link za pristup:
https://zoom.us/j/97955914272?pwd=QWxZaUlOd1BCSExiRThUbTJDV24xQT09

Meeting ID: 979 5591 4272
Passcode: 194785

detaljnije

Seminar Katedre za verovatnoću i statistiku, 13. mart 2024.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 13. marta 2024, u sali 821 Matematičkog fakulteta sa početkom u 16.15.

Predavač: dr Vuk Vujović, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Nišu

Naslov predavanja: STOHASTIČKI HEPATITIS C MODELI

Apstrakt: Hepatitis C je infektivno oboljenje jetre koje je izazvano virusom Hepatitisa C. Prenosi se isključivo putem krvi inficirane osobe. Teorijsko proučavanje širenja Hepatitisa C ima dugu istoriju i njegova dinamika se može matematički modelirati determinističkim SIR modelom. Кako su putevi zaražavanja najčešće slučajni, to se nepredvidivost kontakta među osobama bolje opisuje stohastičkim modelima. U ovom radu konstruišu se tri stohastička modela, uvođenjem slučajnosti tipa Gausovog belog šuma u deterministički model. Imajući u vidu redosled izlaganja navedenih modela, prvi je dobijen perturbovanjem efektivne kontaktne stope, što je i prirodna pretpostavka, jer su putevi zaražavanja slučajni. Za tako formiran stohastički sistem, najpre je pokazana egzistencija i jedinstvenost globalnog rešenja. Potom se određuju uslovi za parametre modela pod kojima dolazi do iskorenjivanja bolesti ali i njenog opstanka u populaciji. Deterministički model, koji je predmet razmatranja, poseduje dva ekvilibrijuma: ekvilibrijum bez bolesti i endemski ekvilibrijum. U skladu sa tim, preostala dva stohastička sistema u ovom radu su konstruisana, tako da svaki od njih nasledi tačno jedan od pomenutih položaja ravnoteže. U radu se ispituju svojstva stabilnosti ravnotežnih položaja koristeći poznati metod koji se bazira na konstrukciji odgovarajuće funkcije Ljapunova. Zaključak je da ako se smanji stopa kontakta između inficiranih i zdravih osoba, u prvom redu povećanjem stope po kojoj se prelazi u stadijum izolacije, postići će se pozitivni efekti u kontroli bolesti, što je ilustrovano numeričkom simulacijom.

Napomena: Predavanje je moguće pratiti i na daljinu preko ZOOM platforme.

Link za pristup je

https://zoom.us/j/97008303948?pwd=NXBkTmZ6aHViVzdBOXI2eTRpRHdNZz09

Meeting ID: 970 0830 3948
Passcode: 131601

detaljnije

Seminar za simplektičku topologiju, 12. mart 2024.

Naredni sastanak Seminara za simplektičku topologiju biće održan u utorak, 12. marta 2024, u sali 840 Matematičkog fakulteta sa početkom u 16.15.

Predavač: Dušan Joksimović

Naslov predavanja: LIPŠICOVA KONTAKTNA GEOMETRIJA

detaljnije

Odeljenje za matematiku, 15. mart 2024.

Naredni sastanak Seminara biće održan u petak, 15. marta 2024, u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14.15.

Predavač: Ivan Limončenko, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: SPHERES: G-THEOREM AND BEYOND

Apstrakt: In this talk addressed to a wide audience we are going to discuss some of the key results and open problems concerning triangulated spheres. We shall see how this subject arising from polytope theory emerged into a new area of Mathematics, combinatorial commutative algebra, unifying in a natural way modern combinatorics, algebra and topology.
 
Napomena: Predavanja se mogu pratiti na daljinu preko linka:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/T9XDGChhq8aDcNqmz/qw7wIwci2jv2rdg9I9CrXkm7OJhF_LB8DfjXZp4jTFV
 
Registraciona forma je dostupna na:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/tz97w4Hu4c3unsJ7N

detaljnije

Odeljenje za mehaniku, 13. mart 2024.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 13. marta 2024, u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Božidar Jovanović, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: PROSTOR I VREME U KLASIČNOJ ANALITIČKOJ MEHANICI
 
Apstrakt: Predstavićemo invarijantu formulaciju reonomne Lagranževe mehanike koristeći koncept pookretnih i nepookretnih koordinatnih sistema. Pre svega je akcenat na holonomnim sistemima, a ako vreme dozvoli ukratko ćemo razmotriti i neholonomne sisteme.
 
Napomena:
Predavanja se mogu pratiti na daljinu preko stranice:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YfY2cZTcN3YwGqFjc
 
Registracija ѕa učešće na seminaru je dostupna na sledećoj stranici:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/o9cuDZYqrq7jvFxw8

detaljnije