Međunarodna škola "Uvod u teoriju brojeva i algebarske krive" u Beogradu, 9-20. septembar 2024.

Međunarodna škola "Uvod u teoriju brojeva i algebarske krive" biće održana  Beogradu, 9-20. septembra 2024. na Matematičkom fakultetu i Matematičkom institutu  SANU. Škola je namenjena studentima osnovnih i master studija, ali su dobrodošli i studenti doktorskih studija.

Više informacija o školi dostupno je na sajtu https://sites.google.com/view/intac24/home
Prijava za učešće se vrši popunjavanjem formulara za registraciju koji se može naći na sajtu škole. Rok za prijavu je 30. april 2024.

detaljnije

Obaveštenje о raspisivanju konkursa- mart- 2024

Detaljnije

detaljnije

Seminar Geometrija i primene, 7. mart 2024.

Naredni sastanak Seminara biće održan uživo u četvrtak, 7. marta 2024. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17.15.

Predavač: Maša Đorić, Matematički institut SANU

Naslov predavanja: TOPOLOŠKA ENTROPIJA ENDOMORFIZAMA NA LIJEVIM GRUPAMA

Apstrakt: Topološka entropija dinamičkog sistema je klasična veličina koja se proučava od 1965. godine kada je definisana za neprekidno preslikavanje na kompaktnom topološkom prostoru. Na predavanju ćemo govoriti o proširenoj definiciji topološke entropije za nekompaktne prostore. Lijeva grupa, koja ne mora biti kompaktna, zajedno sa endomorfizmom, jeste dinamički sistem čiju entropiju mozemo izračunati pod određenim pretpostavkama.

Napomena: Seminar je moguće pratiti i onlajn. Registracija za učešće na seminaru je dostupna na sledećem linku: https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/5vJy5i44YQbMdSuDZ

Ukoliko ste već registrovani predavanje možete pratiti na sledećem linku (nakon sto se ulogujete): https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/jJPbbrZF9BLD73r5m

Neulogovani korisnici mogu pratiti prenos predavanja na ovom linku: https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/cngMrxTa7WoFSKZJn/ddPssjwsP40vEFRiLjVYEt-bWXLwl-VPYEEFMQjMOG1

detaljnije

Seminar za teoriju relativnosti i kosmološke modele, 6. mart 2024.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 6. marta 2024. u sali 301f Matematičkog instituta SANU, sa početkom u 12 časova.

Predavači: prof. dr Miloš Laban, Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Beogradu
 
Naslov predavanja: O KONCEPTU MATEMATIČKOG POSMATRAČA
 
Apstrakt:
Sa masovnom upotrebom kompjutera i pametnih telefona, u čijoj biti je grafički interfejs između čoveka i mašine, tkz. vizuelizacija svega i svačega, postala je standard ponašanja, pa i u nauci. Međutim, kada je
matematika u pitanju, ta pojava mora da ima i izuzetke, pogotovu kad je predmet izučavanja neka matematička beskonačnost. Jer vizuelizacija sama po sebi podrazumeva kreaciju odgovarajućeg modela u tkz, fizičkoj realnosti, bilo da je ona materijalnog ili vizuelnog tipa, što je u slučaju pojma beskonačnog esencijalno nemoguće. Polazeći od ovog problema po sebi, kao izlaz se nudi za matematiku originalni koncept matematičkog posmatrača.

Napomena: Seminar je moguće pratiti na daljinu putem linka:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/yujMwF3JyYqzw6Jth/2m0heDiyDRqBDFTDIItulzyPrdbs5PT8mt_WmgRpRgr

Registracija za učešće na seminaru je dostupna na sledećem linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CyzPn2zriMsWWNzii

detaljnije

Odeljenje za mehaniku, 6. mart 2024.

Naredni sastanak Seminara biće održan u sredu, 6. marta 2024, u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 18 časova.

Predavač: Katica (Stevanović) Hedrih, zaslužni član Srpskog društva za mehaniku,
Naučno društvo Srbije, laureat povelje "Akademik Ljubomir
Klerić (1844-1910)"

Naslov predavanja: PIEZOKERAMIKA, JUČE I DANAS
 
Apstrakt predavanja je dostupan na stranici
https://www.mi.sanu.ac.rs/novi_sajt/colloquiums/programs/mechcoll.mar2024.php#link1
 
Napomena:
Predavanja se mogu pratiti na daljinu preko stranice:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YfY2cZTcN3YwGqFjc
 
Registracija ѕa učešće na seminaru je dostupna na sledećoj stranici:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/o9cuDZYqrq7jvFxw8

detaljnije

Seminar za veštačku inteligenciju, 6. mart 2024.

Naredni sastanak Seminara biće održan onlajn u sredu, 6. marta 2024. sa početkom u 19 časova. U pitanju je zajednički sastanak sa Seminarom za računarstvo i primenjenu matematiku.
 
Predavač: Angelo Sifaleras, Department of Applied Informatics, University of Macedonia, Thessaloniki, Greece
 
Naslov predavanja: ON DATA-DRIVEN, SELF-ADAPTIVE, OPTIMIZATION METHODS
 
Apstrakt:
This talks presents recent attempts, both from the machine learning and operations research communities, in order to produce intelligent optimization methods. Several interesting self-adaptive optimization methods have lately emerged for the solution of various computationally difficult problems. These methods have gained substantial interest both in business and academia. In this lecture, we will present two examples using the Variable Neighborhood Search metaheuristic and also discuss some open research problems.
 
This is a joint work with Panagiotis Karakostas.
 
Napomena: Registraciona forma za učešće na Seminaru je dostupna na linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/CW5nJWDSEZDj7p32p

Ukoliko želite samo da pratite predavanje bez mogućnosti aktivnog učešća, prenos je dostupan na linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/4LNW8WtML7rLKojoz

detaljnije

Seminar iz astronomije i astrofizike, 5. mart 2024.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 5. marta 2024. godine, u sali 809 Matematičkog fakulteta sa početkom u 18 časova.
 
Predavači:  Dr Anatoly Spitkovsky, Department of Astrophysical Sciences, Princeton University, USA
 
Naslov predavanja: PULSAR MAGNETOSPHERE: THE INCREDIBLE MACHINE

detaljnije

Seminar za računarstvo i primenjenu matematiku, 5. mart 2024.

Naredni sastanak Seminara biće održan u utorak, 5. marta 2024. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 14.15.
 
Predavač: Goran Bjelobaba, Fakultet organizacionih nauka
 
Naslov predavanja: MODEL KOLABORATIVNOG UČENjA I EVALUACIJE STUDENTSKIH RADOVA ZASNOVAN NA BLOKČEJN TEHNOLOGIJI
 
Apstrakt: Predmet istraživanja je razvoj modela kolaborativnog učenja i evaluacije studentskih radova zasnovanog na blokčejn tehnologijama. Prikazane su mogućnosti primene blokčejn tehnologija radi obezbeđivanja verodostojnosti i neporecivosti podataka u kolaborativnom učenju i evaluaciji studentskih
radova (eng. peer assessment). Cilj istraživanja je definisanje novog modela za unapređenje nastavnog procesa u e-obrazovanju koji treba da primenom metoda kolaborativnog učenja omogući relevantnu, verodostojnu, transparentnu i sigurnu evaluaciju studentskih radova, naročito u sistemima s velikim brojem
studenata, poput masivnih otvorenih onlajn kurseva (eng. Massive online open courses – MOOC), ili u sistemima e-učenja s velikim brojem studenata. Pristup kolaborativnom učenju zasnovan je na učešću studenata u evaluaciji studentskih projekata, a realizovan je primenom odabranih koncepata iz procesa recenziranja naučnoistraživačkih radova, kao i primenom i prilagođavanjem dobrih praksi sa servisa kao što su Publons (eng. Publons) i Arhiv (eng. arXiv)
 
Napomena: Registraciona forma za učešće na Seminaru je dostupna na linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/wnz6oyxsQsy29LfJA/MjQ__eH607WeAL9X7IFtUI98xdQQgVkp-ljiEKPPfXr

Ukoliko želite samo da pratite predavanje bez mogućnosti aktivnog učešća, prenos je dostupan na linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/YoqHWKALRkRTbK9So

detaljnije

Seminar Geometrija i primene, 22. februar 2024.

Naredni sastanak Seminara biće održan uživo u četvrtak, 29. februara 2024. u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 17.15.

Predavač:  Rodion Deev, Independent University of Moscow

Naslov predavanja:   COMPLEX SURFACES WITH MANY ALGEBRAIC STRUCTURES

Apstrakt: Suppose two complex algebraic surfaces are biholomorphic as complex manifolds. Are they necessarily isomorphic as algebraic surfaces? In general, the answer is negative. Some complex surfaces even admit infinitely many non-isomorphic algebraic structures. We shall review the known examples of such surfaces, including the one discovered by the author in a joint work with Anna Abasheva (Columbia University), https://arxiv.org/abs/2303.10764. It is based on a gluing of a complex projective plane with a non-Kaehler Hopf surface in infinitely many ways.

Napomena: Seminar je moguće pratiti i onlajn. Registracija za učešće na seminaru je dostupna na sledećem linku:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/5vJy5i44YQbMdSuDZ

Ukoliko ste već registrovani predavanje možete pratiti na sledećem linku (nakon sto se ulogujete):
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/jJPbbrZF9BLD73r5m

Neulogovani korisnici mogu pratiti prenos predavanja na ovom linku: https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/cngMrxTa7WoFSKZJn/ddPssjwsP40vEFRiLjVYEt-bWXLwl-VPYEEFMQjMOG1

detaljnije

Studentski seminar, 1. mart 2024.

Naredni sastanak Seminara biće održanu petak, 1. marta 2024. godine sa početkom u sali 301f Matematičkog instituta SANU sa početkom u 12 časova.
 
Predavači: Momčilo Tošić i Jana Živković, Matematički fakultet Univerziteta u Beogradu
 
Naslov predavanja: MODELI MAŠINSKOG UČENjA ZA PREDIKCIJU VREMENA REŠAVANjA INSTANCI P||CMAX PROBLEMA
 
Apstrakt:
U ovom radu dajemo okvirni predlog modela mašinskog učenja za predikciju vremena rešavanja instanci problema raspoređivanja n nezavisnih zadataka na m identičnih mašina (P||Cmax). Pretpostavljamo da su unapred poznati i fiksirani: problem, algoritam (rešavač) i računar na kojem se izvode eksperimenti. Naš pristup, osim primene metoda mašinskog učenja, sadrži i korake u kojima se konstruišu i biraju ulazne (nezavisne) promenljive koje su (potencijalno) prediktivne za izlaznu (zavisnu, ciljnu) promenljivu. Neprekidne ulazne promenljive se diskretizuju koristeći različite strategije, dok se kategorijalne promenljive transformišu koristeći standardnu tehniku binarizacije. Na taj način dobijamo novi skup binarnih promenljivih kojim proširujemo skup neprekidnih ulaznih promenljivih. Nove promenljive, kojima se opisuju interakcije, konstruišu se međusobnim množenjem promenljivih iz proširenog skupa. U ovom radu se prvenstveno fokusiramo na primenu elementarnih metoda mašinskog učenja za regresiju jer je njihova interpretacija očigledna, te ne otkriva samo prediktivnu moć modela, nego nam omogućuje i analizu uticaja pojedinih ulaznih promenljivih na izlaznu promenljivu. S obzirom da je broj ulaznih promenljivih u proširenom skupu značajno uvećan, koristimo standardne regularizacione tehnike kao što su ridž, laso i elastik net za izbor prediktivnih promenljivih još u fazi učenja. Ovo je zajednički rad sa Tatjanom Davidović, Slobodanom Jelićem i Tatjanom Jakšić Kruger.


Napomena: Predavanja se mogu pratiti na daljinu preko linka:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/call/CihYM6Nratzix7c8G/uJmcdEJs4INWQ8MEoLVzHRGxbfbBEWSBMwXBYcymVoj

Registraciona forma je dostupna na:
https://miteam.mi.sanu.ac.rs/asset/M4zcEwxkzy5PqNS73

detaljnije